#Wzrost i rozwój

Leżenie na brzuszku niemowlaka

leżenie na brzuszku niemowlaka - blog Mustela
Leżenie na brzuszku to niepozorna czynność, która niesie ze sobą liczne korzyści: stymuluje rozwój ruchowy, wspomaga perystaltykę jelit oraz wzmacnia mięśnie. Wprawdzie rzadko które niemowlę lubi leżenie na brzuszku, a niekiedy i sami rodzice w obawie przed nagłą śmiercią łóżeczkową (SIDS), unikają pozostawienia go w takiej pozycji.

Układanie dziecka na brzuchu

Przy zachowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa warto kłaść malucha na brzuchu i wspierać jego prawidłowy rozwój. Zalety płynące z leżenia dziecka na brzuszku:

• uczy się podnosić główkę i cały tułów od podłoża,

• trenuje mięśnie karku, szyi i grzbietu,

• rozwija zmysł równowagi,

• wzmacnia mięśnie rąk, dzięki czemu szybciej zaczyna raczkować,

• ćwiczy prawidłowe ułożenie bioder,

• masuje brzuszek, przez co wspiera niedojrzały jeszcze układ pokarmowy.

Leżenie na brzuszku nie jest ulubioną pozycją najmłodszych ponieważ nie mogą wtedy swobodnie obserwować otaczającego ich świata i muszą włożyć wiele wysiłku, aby utrzymać podniesioną do góry główkę. Nic więc dziwnego, że w takiej pozycji szybko zaczynają marudzić i domagają się powrotu na plecki. Należy wtedy zająć ich uwagę, aby przyzwyczaiły się do chwilowego dyskomfortu i polubiły takie leżakowanie.

Jak układać dziecko na brzuchu?

• Połóż przed maleństwem jego ulubioną zabawkę i pobaw się z nim, będąc w takiej samej pozycji jak on. Maluszek zrozumie, że jest to naturalne ułożenie do wspólnej zabawy.

• Zmieniaj miejsce leżakowania maluszka, aby mu się nie nudziło. Raz kładź go na macie, raz na łóżku a czasem na swoich nogach, aby móc stroić do niego śmieszne minki.

• Podczas leżenia dziecka na brzuszku masuj jego plecki bądź rączki, w zależności co bardziej lubi. Spraw, aby ten czas kojarzył mu się z przyjemnością.

Noworodek na brzuszku, a środki bezpieczeństwa

Pomimo wielu korzyści z leżakowania na brzuszku należy zachować wszelkie środki ostrożności dla zapewnienia mu bezpiecznego spędzania czasu:

• Nigdy nie zostawiaj leżącego na brzuchu maleństwa samego, nawet jeśli tylko na chwilę musisz opuścić pokój - połóż go na ten czas na pleckach.

Nie układaj dziecka do snu w pozycji na brzuszku - spanie na plecach to dla niego najbezpieczniejsza pozycja.

• Jeśli maluszek jest przeziębiony i ma zatkany nosek również nie należy go kłaść na brzuszku, będzie mu wtedy jeszcze trudniej swobodnie oddychać. Już od pierwszych dni życia możesz układać maluszka na brzuszku. Postaraj się robić to systematycznie. Na początku wystarczy nawet kilka minut dziennie, aby wyrobić w dziecku pozytywny nawyk.

Co jeśli dziecko nadal nie chce leżeć na brzuchu?

Pamiętajcie, aby jak najbardziej uatrakcyjniać dziecku tę pozycję i ubierać go wtedy w ubranka niezawierające żadnych wystających elementów, które mogłyby powodować dyskomfort. Z biegiem czasu należy stopniowo wydłużać okres leżenia na brzuszku, aż stanie się, jeśli nie ulubioną, to przynajmniej lubianą przez malca pozycją.