#Wskazówki dla rodziców

Kalendarz badań ciążowych – najważniejsze informacje

#Wskazówki dla rodziców
Kalendarz badań ciążowych – najważniejsze informacje
Kalendarz badań ciążowych – najważniejsze informacje
Każda kobieta w trakcie ciąży powinna wykonać określone badania, które pozwolą skontrolować stan jej zdrowia i określić, czy dziecko w jej brzuchu rozwija się prawidłowo. Kiedy należy udać się na pierwszą kontrolę? Jakie badania ciążowe powinny się znaleźć w kalendarzu każdej przyszłej mamy?

Dlaczego nie należy zaniedbywać badań lekarskich?

Odpowiednie testy oraz regularne wizyty lekarskie w czasie ciąży są o tyle ważne, że pozwalają możliwie jak najwcześniej wychwycić ewentualne wady rozwojowe dziecka i leczyć je. Wczesna reakcja daje większe szanse na całkowite zatrzymanie rozwijającej się nieprawidłowości oraz zapobiegnięcie komplikacjom przy porodzie.

Pierwsze badanie powinno mieć miejsce jeszcze przed 10. tygodniem ciąży. W czasie wizyty wykonywane są podstawowe pomiary sprawdzanie masy ciała, mierzenie wzrostu, kontrola piersi i ciśnienia krwi oraz badanie ginekologiczne. Ponadto lekarz udzieli dodatkowych wskazówek i przepisze niezbędne suplementy.

Jakie badania wykonywane są na początku ciąży?

Podczas pierwszej wizyty kontrolnej lekarz prowadzący zleca kilka podstawowych badań. Standardowo jest to morfologia krwi określa się wtedy również jej grupę i czynnik Rh. Kolejnym krokiem jest badanie moczu oraz poziomu glukozy. Następnie lekarz wyklucza niektóre choroby, na przykład HIV, zakażenie wątroby, różyczkę i toksoplazmozę. Oprócz tego, jak przy każdej kolejnej wizycie, mierzone jest ciśnienie, a także waga.

Kalendarium ciąży – niezbędne badania

Czas trwania ciąży został podzielony na tygodnie, w czasie których konieczne jest wykonanie kilku wybranych zabiegów diagnostycznych. Kalendarz badań ciążowych powinien wyglądać następująco:

      11. 14. tydzień zlecane jest przede wszystkim USG (dopochwowe lub brzuszne), w czasie którego lekarz może ocenić kondycję płodu oraz szansę pojawienia się wad rozwojowych. Niektóre kobiety decydują się także na test prenatalny. Początek ciąży jest również momentem, kiedy należy zadbać o kondycję psychiczną przyszłej mamy w tym celu wykonuje się badanie oceniające ryzyko depresji.

      15. 26. tydzień w kolejnych tygodniach powtórzone zostają badania krwi i moczu oraz USG. Na tym etapie ciąży lekarz może określić wagę płodu, widoczne są również jego ruchy.

      27. 32. tydzień w tym czasie powtarzane są badania krwi (szczególnie na obecność przeciwciał) i moczu oraz USG.

      33. 37. tydzień ginekolog zleca badania antygenu HBs, posiewu i wymazu w kierunku paciorkowców, przeciwciał anty-HIV oraz morfologię. Oprócz tego przeprowadzane są pomiary miednicy oraz czynności pracy serca płodu.

      38. 39. tydzień powtarzane są standardowe badania profilaktyczne morfologii krwi, moczu oraz serca płodu.

      Powyżej 40. tygodnia wykonywane są USG oraz KTG w tym czasie ocenione zostaną ruchy płodu oraz napięcie mięśni macicy. Od tego momentu przyszłe mamy pozostają pod kontrolą lekarza i powtarzają badania co tydzień, aż do samego porodu, który ma miejsce przed 42. tygodniem.