#Zajęcia

Zabawy dla rodzeństwa - jak zachęcić dzieci?

advice activite 1 2 an slider
Oczekując kolejnego dziecka, z pewnością nie raz wyobrażałaś sobie sceny, w których maluchy grzecznie się razem bawią, a gdy potrzebujesz na chwilę wyjść z domu, starsze opiekuje się młodszym. Niestety, taki scenariusz często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością a dzieciaki zamiast miło spędzać razem czas, toczą niekończące się kłótnie.

Występowanie w roli policjanta i mediatora może niekiedy odbierać radość z macierzyństwa, dlatego warto podjąć wszelkie próby, aby zbliżyć do siebie rodzeństwo. Pamiętaj, że zanim Twoje skarby zostaną najlepszymi przyjaciółmi, minie wiele czasu. Jeśli nie jesteś jedynaczką, postaraj sobie przypomnieć, co było najczęstsza przyczyną Twoich konfliktów z rodzeństwem. Prawda, że były to błahe sprawy, które w tamtym okresie wydawały się być arcyważne? Im większa różnica wieku między rodzeństwem, tym większe prawdopodobieństwo, że starsze dziecko będzie traktować młodsze, jak zagrożenie. Nie ma w tym nic dziwnego, dzieci nie lubią dzielić się rodzicami i pragną, aby cała ich uwaga była skoncentrowana tylko na nich. Co więc zrobić, aby maluchy nauczyły się razem bawić?

Nie zmuszaj

Dzieci, tak samo jak dorośli, nie lubią, gdy narzuca się im własną wolę. Tracą wtedy poczucie autonomii i będą robić wszystko, aby podkreślić swoją niezależność. Jeśli będziesz stanowczo nalegać na wspólną zabawę, uznają to za przykry obowiązek, a jak powszechnie wiadomo najmłodsi nie znoszą obowiązków.

Bawcie się razem

Na początku bawcie się wszyscy razem. Postaraj się znaleźć rozrywki, które sprawią radość zarówno Tobie, jak i Twoim szkrabom. Może to być np. zbudowanie namiotu z prześcieradła, krzeseł i kocyka. Do tego zadania możecie zaangażować tatę, pokażecie tym samym dzieciom, że najlepsza zabawa, to wspólna zabawa. Gdy namiot będzie gotowy, schowajcie się wszyscy w środku udając, że jesteście w specjalnej bazie i macie do spełniania tajną misję. Możesz nadać wszystkim wymyślone imiona, aby lepiej wczuli się w swoje role. Tak spędzony czas, będzie stopniowo zbliżał do siebie dzieci, aż w końcu zobaczą, że sami też mogą równie dobrze się bawić.

Nie oceniaj

Jeśli chcesz, aby między Twoimi dziećmi zawiązała się nić przyjaźni, musisz dać im poczucie, że są dla Ciebie tak samo ważne. Nawet jeśli według Ciebie żadne z nich nie jest faworyzowane, unikaj stwierdzeń typu: “zobacz jak Twój brat pięknie zjadł obiad” lub “Twoja siostra grzecznie posprzątała swoje zabawki a Ty nadal nie”.

Chwal za wspólną zabawę

Zawsze doceniaj najmniejsze gesty sympatii między dzieciakami. Jeśli jedno podzieliło się z drugim zabawką lub owocem, pochwal ich i powiedz, jak dużo radości sprawia Ci patrzenie na ich miłość. Dzieci uwielbiają być chwalone i będą podświadomie spędzać ze sobą więcej czasu, aby zasłużyć na Twoją pochwałę. Unikajcie zabaw, które wymagają rywalizacji. Nikt nie lubi przegrywać, tym bardziej dzieci, dlatego unikajcie zabaw, w których należy wyłonić zwycięzcę. Między maluchami, nie istnieje bowiem pojęcie zdrowej rywalizacji, a każda gra, w której ocenia się zawodników może doprowadzić do awantury i zniechęcić do przyszłej, wspólnej zabawy.

Rodzice często obwiniają się za konflikty między rodzeństwem i za wszelką cenę próbują zmusić maluchów do przyjaźni. Takie postępowanie często ma odwrotny skutek do zamierzonego i tylko pogłębia konflikty między rodzeństwem. W takim przypadku najlepiej sprawdza się zasada “nic na siłę”. Spędzajcie ze sobą jak najwięcej czasu, aby dzieciaki zobaczyły, że bycie razem to czysta przyjemność. Z biegiem czasu do dobrej zabawy nie będziecie im już niezbędni.