#Podrażnienia skórne

Jak unikać odparzeń i skutecznie sobie z nimi radzić?

advice change slider
Gdy skóra Twojego dziecka zbyt długo styka się z mokrą pieluszką, lub gdy towarzyszy jej nieodpowiednia pielęgnacja albo występowanie nadmiernego pocenia się, w wyniku tarcia o siebie powierzchni skóry z materiałem, możesz zaobserwować zaczerwienienia i zmiany skórne, które sprawią, że maluch zacznie odczuwać dyskomfort lub miewać kłopoty ze snem. Odparzenia - bo o nich mowa - to dość powszechny problem, z którym boryka się wiele niemowlaków, a wraz z nimi, zatroskanych rodziców.

Niemowlęca skóra jest cienka i niezwykle podatna na podrażnienia - do 2 roku życia jest bardziej narażona na wystąpienie tego typu dolegliwości z uwagi na niedojrzałą barierę skórną - właśnie dlatego wymaga specjalnego traktowania!

Przyczyny odparzeń

Do najczęstszych przyczyn odparzeń zalicza się zbyt rzadkie zmienianie pieluszki. Każdy kontakt pupy niemowlaka z bakteriami zawartymi w moczu lub kale może skutkować pojawieniem się zmian skórnych, dlatego tak ważne jest regularne przewijanie dziecka - nawet co 2 godziny, jeśli jest taka potrzeba. Czasem delikatna skóra dziecka działa reaktywnie na dany rodzaj pieluszki, który z kolei idealnie sprawdza się wśród innych dzieci. Każdy maluszek jest inny, należy więc bacznie obserwować reakcję jego skóry na działanie czynników zewnętrznych.

Niewłaściwie dobrane kosmetyki również mogą powodować nieprzyjemne odparzenia. Przegrzanie dziecka i doprowadzenie do zapocenia okolic pieluszkowych może być kolejną przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry. Wilgotna, spocona skóra to idealne środowisko do namnażania się bakterii. Każde pojawienie się zaczerwienienia na skórze dziecka to sygnał, że potrzebuje ona dodatkowej pielęgnacji.

Na odparzenia są sposoby!

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów radzenia sobie z tą powszechną dolegliwością. Na pomoc przychodzi między innymi wsparcie znanej wszystkim matki - Matki Natury. Warto w pierwszej kolejności sięgnąć po jej dobrodziejstwa. Podczas codziennej pielęgnacji okolic pieluszkowych użyj przegotowanej wody z rumiankiem lub naparu z nagietka (oczywiście jeśli dziecko nie jest na którykolwiek z nich uczulone). Rumianek, posiada właściwości przeciwalergiczne i przeciwzapalne - neutralizuje toksyny bakteryjne, pobudzając przemianę materii w skórze. Jego regularne użycie łagodzi uczucie swędzenia i przynosi upragnioną ulgę. Nagietek doskonale regeneruje skórę i łagodzi jej podrażnienia.

Po umyciu pupy dokładnie osusz ją miękkim ręcznikiem pamiętając o tym, żeby delikatnie go przykładać i oklepywać, a nie pocierać. Pupa dziecka, która przez cały dzień jest przykryta pieluszką potrzebuje “odpoczynku”. Dbając o odpowiednią temperaturę otoczenia, postaraj się systematycznie zostawiać malucha bez pieluszki na jakiś czas. Jest to dość kłopotliwe, ale za to niebywale skuteczne podczas tego typu uszkodzeń naskórka. Tu znów ukłon w stronę Matki Natury - świeże powietrze potrafi zdziałać cuda! W imię zdrowej skóry Maluszka Naturalne sposoby warto wesprzeć zdobyczami współczesnej nauki, dlatego przy okazji pielęgnacji okolic pieluszkowych używaj dokładnie wyselekcjonowanych kosmetyków, które wzmocnią barierę ochronną delikatnej skóry dziecka i będą bezpieczne od pierwszych dni życia.

Na pomoc skórze dziecka przychodzą kremy i chusteczki nawilżane, które wesprą rodzica w walce z odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry. Oczyszczająco - łagodzące chusteczki pozostawiają przyjemne uczucie świeżości, a skóra staje się miękka i nawilżona. Zawarte w nich aloes i gliceryna mają właściwości nawilżające i ochronne, dzięki czemu łagodzą podrażnienia i koją skórę pośladków dziecka.

Krem do przewijania 1>2>3 Mustela, posiada trzy główne funkcje: zapobiega, koi i regeneruje podrażnienia. Zawarty w nim Avocado Perseose, opatentowany składnik naturalny, chroni barierę skórną, nawilża i zachowuje bogactwo komórek skóry. Destylat oleju słonecznikowego odnawia barierę naskórkową a Oxeoline Alcacea zmniejsza zaczerwienienia i stan zapalny. Natomiast tlenek cynku hamuje działanie enzymów odpowiedzialnych za rozwój pieluszkowego zapalenia skóry. Jego regularne stosowanie skutecznie zapobiega powstawaniu odparzeń.

Statystycznie ta dolegliwość pojawia się u niemowląt częściej niż katar, dlatego nie musisz popadać w panikę, gdy zaobserwujesz zaczerwienienia w okolicach pieluszkowych Twojego maluszka. Pamiętaj jednak, że odparzenia, które pomimo starań i skrupulatnej pielęgnacji nie chcą ustąpić, mogą mieć poważniejszą przyczynę. Wówczas nie wahaj się skonsultować z lekarzem i podjąć bardziej zdecydowanych kroków.

Sprawdź >> Produkty do pielęgnacji okolicy pieluszkowej od Mustela!