Jak pokonać ciemieniuchę?

Ciemieniucha to bardzo częsta przypadłość, która dotyka ponad połowę noworodków. I choć nie niesie za sobą żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych, nie swędzi, czy nie sprawia bólu, wygląda bardzo nieestetycznie.

Wczesna reakcja oraz zastosowanie odpowiednich kosmetyków pozwoli Wam szybko zapomnieć o tym nieprzyjemnym problemie.

Przyczyny

Ciemieniucha, czyli niewielkie łuski pokrywające najczęściej główkę niemowlęcia, jest spowodowana nadprodukcją łoju przez gruczoły łojowe. Za tą sytuację, najprawdopodobniej, odpowiadają hormony matki, które krążą w organizmie dziecka. Istnieje również hipoteza, że niedojrzałe jeszcze gruczoły łojowe noworodka, pracują zbyt intensywnie i zbyt mocno natłuszczają skórę głowy maleństwa, stwarzając idealne warunki do powstania ciemieniuchy. Może ona występować nie tylko na główce dziecka (nie na całej, a w okolicach ciemiączka, przez co zyskała swoją nazwę), ale również w okolicach noska, za uszkami lub pomiędzy fałdami skóry. Dzieci, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry są bardziej podatne na wystąpienie ciemieniuchy. Wielu rodziców, po zauważeniu pierwszych łusek, wpada w panikę i obwinia się za nieodpowiednią pielęgnację maluszka. Uspokajamy - nawet najbardziej skrupulatna opieka nie daje gwarancji uniknięcia tego problemu.

Leczenie

Pod żadnym pozorem nie należy zdrapywać łusek, skóra noworodka jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Bardzo ważna jest w tym czasie higiena główki dziecka i stosowanie odpowiednich preparatów przyspieszających jej eliminację. Do codziennego mycia włosów maluszka polecamy Szampon w piance dla niemowląt, który delikatnie oczyści skórę głowy, regulując tym samym pracę gruczołów łojowych. Zawiera kwas salicylowy (BHA), który dzięki działaniu złuszczającemu pomaga wyeliminować ciemieniuchę oraz unikalny składnik Avocado Perseose® wzmacniający barierę skórną. Ponadto szampon ten nie zawiera mydła i ma przyjemną piankową konsystencję, która idealnie sprawdza się podczas codziennych kąpieli. Po wysuszeniu główki dziecka należy bardzo starannie rozczesać włoski maluszka używając specjalnej szczotki z miękkim włosiem. Najlepszym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest używanie specjalnego Kremu na ciemieniuchę Mustela. 95% mam, które miały okazję go stosować potwierdza jego skuteczność. Wystarczy nanieść niewielką ilość kremu na główkę maleństwa, delikatnie go wmasować i pozostawić na całą noc. Rano umyć główkę dziecka Szamponem w piance STELATOPIA®. Jeśli domowe sposoby nie przyniosły upragnionych rezultatów koniecznie udaj się do specjalisty. Może okazać się, że jest to początek alergii pokarmowej i należy podjąć bardziej stanowcze kroki.

Profilaktyka

Mimo, że ciemieniucha jest ściśle powiązana z pracą gruczołów łojowych, warto wprowadzić kilka zmian, które mogą skutecznie zapobiec nawrotom tej przypadłości. Przede wszystkim unikaj przegrzania główki dziecka. Dopilnuj, aby czapeczki, które mu zakładasz były wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny. Podczas nawet krótkiej wizyty w sklepie zdejmuj czapkę dziecku, aby zapobiec zapoceniu się główki. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo tylko systematycznie i konsekwentnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne przyniosą oczekiwane rezultaty. Pierwsze efekty można zobaczyć już po kilku dniach, ale całkowite pozbycie się ciemieniuchy może zająć nawet kilka tygodni.

Polecane dla Ciebie

Obraz
advice peau douce mini
NIEMOWLĘ

Życie codzienne

Pierwszy roczek: niemowlę – instrukcja obsługi

Obraz
advice alimentation mini
NIEMOWLĘ

Życie codzienne

Jak naturalnie wzmocnić odporność dziecka?

Obraz
advice change mini
NIEMOWLĘ

Życie codzienne

Co warto wiedzieć o pielęgnacji włosów maluszka?