#Zdrowie i dobre samopoczucie

Linea Negra - czym jest ciemny pasek na brzuchu?

linea negra - blog Mustela
Pojawia się znienacka, często jest zaskoczeniem dla przyszłej mamy i potrafi wywołać u niejednej ciężarnej obawy. Linea negra, czyli ciemna kreska na brzuchu to niemal symbol ciąży, który jeszcze długo po porodzie bywa jej pamiątką.

Linea Negra — co to jest i jak wygląda?

Linea negra to nic innego, jak ciemne przebarwienie skóry w postaci pionowej kreski przechodzącej przez środek brzucha aż po spojenie łonowe. Niekiedy sięga ponad pępek i sięgać aż po żebra. Wyznacza ona podział między prawą i lewą stroną mięśni brzucha. Uwidacznia się wtedy, gdy dziecko w macicy rośnie, a mięśnie te zaczynają się rozchodzić. Daje się zwykle zaobserwować w drugim trymestrze ciąży, kiedy brzuszek jest już widoczny a poziom hormonów znacząco daje o sobie znać. Jest wynikiem zwiększonego wydzielania się w skórze melaniny, dlatego zastępująca kresę białą linia staje się ciemniejsza – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku brodawek sutkowych. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ występowanie brązowej linii to całkowicie normalny objaw ciąży.

Mity o Linea Negra

Linea negra stała się jednym z ciążowych zabobonów, jakoby miała zwiastować płeć dziecka. Nie ma z tym jednak nic wspólnego, bowiem ciemna kreska potrafi przyozdobić brzuszek zarówno ciężarnej spodziewającej się synka, jak i córki. Teza o tym, że im ciemniejsza linia, tym większe prawdopodobieństwo urodzenia chłopca nie została w żaden sposób udowodniona. Podobnie nie jest regułą, że Linea negra występuje u każdej ciężarnej – wszystko zależy od ilości w organizmie progesteronu, który odpowiada za wytwarzanie melaniny. Niemały wpływ ma także tak błahy czynnik, jak cechy urody danej kobiety – panie o śniadej skórze zwykle mają ciemniejszą i wyraźniejszą kreskę na brzuszku, podczas gdy blondynki o jasnej karnacji mogą jej nawet nie zauważyć. Równie normalny jest także brak linea negra w czasie ciąży w ogóle.

Czy ciemny pasek na brzuchu zniknie?

Jak każde przebarwienie, linea negra jest trudna do zniwelowania w naturalny sposób. Jeśli jej obecność po ciąży staje się przedmiotem dyskomfortu, trzeba sięgnąć po bardziej inwazyjne środki, jak zabiegi medycyny estetycznej (np. laseroterapia). Warto jednak potraktować tę zmianę jako swego rodzaju nietrwały symbol ciąży, a dla zminimalizowania jej ściemnienia, unikać ekspozycji na słońce. Linea negra znika w kilka tygodni po porodzie, wraz z ustabilizowaniem gospodarki hormonalnej w organizmie. Każda skóra jest inna, dlatego u części pań jaśnieje nawet po kilku miesiącach, a u innych może zaniknąć już po kilkunastu dniach.