Ciemieniucha u niemowląt

Ciemieniucha to dość częsta przypadłość, która pojawia się zazwyczaj w pierwszych tygodniach po narodzinach maluszka. Występuje u ponad połowy niemowląt, dlatego nie warto wpadać w panikę – stosując się do kilku zasad i wykonując proste czynności pielęgnacyjne sprawisz, że nieestetyczne żółte łuski szybko znikną z główki Twojego maluszka.

Skąd się bierze ciemieniucha?

Pojawienie się ciemieniuchy ma związek z pracą gruczołów łojowych. U niemowlęcia nie są one jeszcze w pełni dojrzałe, ponadto obecność w organizmie dziecka hormonów mamy sprawia, że gruczoły pracują zbyt intensywnie, wydzielając nadmierne ilości łoju. Ten z kolei zasycha i blokuje martwe komórki na powierzchni skóry, co prowadzi do powstawania łusek, które możesz zaobserwować na główce dziecka – tu, gdzie rosną włosy lub w górnej części jego twarzy. Ciemieniucha może wystąpić nawet wtedy, gdy odpowiednio pielęgnujesz maluszka, ponieważ nie jest spowodowana nieprzestrzeganiem zasad higieny.

Jak pielęgnować skórę z ciemieniuchą?

Poza niemiłą dla oka, żółtą skorupą z łusek, ciemieniucha nie ma innych objawów – zaatakowany przez nią obszar skóry nie boli, choć powstawaniu zmian może towarzyszyć powodujący dyskomfort świąd. Mimo wszystko ciemieniucha to przypadłość niegroźna, która nie powinna być powodem Twojego niepokoju. Ważne jednak, abyś podjęła działania, pomagające usunąć ją z główki dziecka. Dlaczego? Ciemieniucha, choć sama w sobie nie zagraża zdrowiu maluszka, utrudnia skórze oddychanie i stwarza warunki, w których mogą rozwijać się bakterie lub grzyby – ponieważ proces pozbywania się łusek potrwa nawet około dwóch tygodni, lepiej zacząć walkę z nimi jak najszybciej, aby do tego nie dopuścić.

O czym powinnaś pamiętać?

Przede wszystkim nie wolno zdrapywać łusek! Jak wiesz, skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna. Próbując usunąć je w ten sposób, możesz doprowadzić do podrażnienia lub nawet infekcji ropnej. Jedyną skuteczną metodą pozbycia się ciemieniuchy jest codzienna pielęgnacja. Systematyczność odgrywa tutaj kluczową rolę. Główkę maluszka powinnaś myć odpowiednim szamponem, a także stosować preparat, który zwalczy objawy ciemieniuchy. Krem na ciemieniuchę to nowość wśród produktów Mustela. Nie tylko usuwa ciemieniuchę, lecz także zapobiega jej nawrotom. Dzięki właściwościom nawilżającym łagodzi również towarzyszący powstawaniu świąd. Przyjemny zapach i lekka konsystencja kemu uprzyjemniają aplikację. Krem nanieś na skórę głowy maluszka delikatnie masując i pozostaw na całą noc. Zawarty w nim składnik aktywny pochodzenia naturalnego na bazie awokado pomoże zmniejszyć nadmierną ilość wydzielanego sebum, natomiast olej z ogórecznika nawilży i pomoże usunąć złuszczoną skórę. Rano zmyj krem, stosując szampon w piance dla niemowląt Mustela. Szampon ten łagodnie, ale skutecznie myje włosy, regulując pracę gruczołów łojowych. Zawarty w nim kwas salicylowy ma działanie złuszczające, co sprzyja usuwaniu zmian związanych z ciemieniuchą. Ponadto recepturę wzbogaciliśmy o czynny składnik Avocado Perseose, który wzmacnia barierę skórną i chroni bogactwo komórkowe. Co ważne, szampon nie zawiera mydła, a łagodne substancje powierzchniowo czynne zapobiegają wysuszaniu skóry głowy. Konsystencja pianki doskonale sprawdza się w przypadku maluszków – nie spływa z główki podczas mycia, a nawet jeśli w jakiś sposób dostanie się do oczu, zupełnie nie szczypie. Hipoalergiczna formuła sprawia, że produkt jest w pełni bezpieczny i możesz stosować go już od pierwszych dni życia Twojego maleństwa. Piankę wmasuj delikatnie w jego włoski i pozostaw tak na około dwie minuty, następnie dokładnie spłucz wodą. Łuski powinny całkowicie zniknąć po około dwóch tygodniach pielęgnacji. Zdarza się, że mimo wszystko ciemieniucha po jakimś czasie powraca – często dzieje się tak zwłaszcza w miesiącach letnich, ponieważ jej rozwojowi sprzyja pot. Wówczas zabiegi pielęgnacyjne rozpocznij od nowa.

Czy można zapobiec pojawieniu się ciemieniuchy?

Tak, jak zostało już zaznaczone, pojawienie się ciemieniuchy jest silnie związane z pracą gruczołów łojowych. Aby więc zminimalizować możliwość jej wystąpienia oraz ograniczyć ryzyko nawrotów, warto regularnie stosować szampon zapobiegający ciemieniusze. Pamiętaj o codziennym starannym czesaniu włosków maluszka miękką szczotką. Pilnuj także, by główka dziecka nie pociła się – nie dopuszczaj do przegrzania i sprawdzaj składy czapeczek, które mu zakładasz. Powinny być wykonane z przewiewnej bawełny.

Polecane dla Ciebie

Obraz
advice change mini
NIEMOWLĘ

Życie codzienne

Co warto wiedzieć o pielęgnacji włosów maluszka?

Obraz
advice devenir papa mini
NOWORODEK

Pierwsza kąpiel i pielęgnacja dziecka

Tata pielęgnuje małolata - czyli jak zacząć pomagać przy noworodku.

Obraz
advice gest hygiene mini
NOWORODEK

Pierwsza kąpiel i pielęgnacja dziecka

Jak zorganizować kącik do przewijania?