#KALENDARZ CIĄŻY

36. tydzień ciąży

36 tydzień ciąży
Dla wielu mam 36 tydzień ciąży jest tygodniem, w którym czujemy, że już za moment pojawi się nasze upragnione maleństwo na świecie. Jest to początek ostatniego już miesiąca ciąży, czyli długo oczekiwany, 9 miesiąc. Ostatnie tygodnie przed porodem są jednym z cięższych momentów dla mam ze względu na wiele dolegliwości związanych ze zmianami w organizmie. Jeśli chcesz wiedzieć, czym charakteryzuje się 36 tydzień ciąży, jakie są objawy przedwczesnego porodu oraz związane z tym ważne badania, przygotowaliśmy artykuł, w którym odpowiemy na najważniejsze pytania.

36. tydzień – który to miesiąc ciąży?

36 tydzień ciąży jest początkiem 3, czyli ostatniego trymestru. W dziewiątym miesiącu całe ciało wraz z organizmem i samopoczuciem, zauważalnie się zmienia. W tym okresie narządy dziecka są już prawidłowo wykształcone, podobnie jak większość układów, w tym układ nerwowy, krążenia, pokarmowy czy układ mięśniowo-szkieletowy. Warto również wiedzieć, że 36 tydzień ciąży jest także czasem, kiedy kształtują się płuca malucha i osiągają pełną dojrzałość.

Brzuch w 36 tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

Ze względu na pełne ukształtowanie wszelkich narządów dziecka i jego przybranie na masie, brzuszek przyszłej mamy stale rośnie. 36 tydzień to również moment, kiedy brzuch się obniża, a macica osiąga swoje najwyższe położenie. Sięga bowiem łuków żebrowych, co często wiąże się z pewnym dyskomfortem, gdyż wywiera nacisk na klatce piersiowej i lekko uciska przeponę. Jednak z upływem czasu, gdy brzuch powoli się obniża, macica również zmienia swoje położenie i powoli ułatwia oddychanie. Wraz z opadnięciem brzucha, odczuwalny będzie nacisk na pęcherzu, co w konsekwencji wpłynie na częstsze odwiedzanie toalety. Z czasem dolegliwości związane z 36 tygodniem ciąży ustępują, dlatego nie ma potrzeby do większych zmartwień.

36. tydzień ciąży — ile przybiera dziecko?

W 36 tygodniu ciąży płód waży około 2800 gram i osiąga długość mniej więcej 47 centymetrów. Przez wykształcenie wszystkich układów, dziecko jest przystosowane do życia poza brzuchem mamy i gotowe na wyjście na świat. To w tym okresie maluszek przybiera na masie coraz bardziej, aby tkanka tłuszczowa pomogła w utrzymywaniu ciepła oraz chroniła przed wyziębieniem organizmu dziecka. Co więcej, maluszek ma podobne odruchy do noworodka, co świadczy o jego pełnym przygotowaniu na przyjście na świat. Maluch wykonuje ruchy oddechowe, zaczyna ssać kciuki, a także połyka duże ilości wód płodowych, przez co wydala ponad pół litra płynów.

36. tydzień ciąży — jakie badania?

Kontrola zdrowia w czasie ciąży jest niezbędna, by zapobiec licznym dolegliwościom, które występują w czasie ciąży. Wielu lekarzy zaleca badania najlepiej między 36, a 37 tygodniem ciąży. W tym okresie warto zgłosić się na morfologię krwi, by sprawdzić, czy nie mamy niedoboru konkretnych witamin, oraz czy nasza hemoglobina nie jest zbyt niska. To jedna z bardziej istotnych kwestii podczas ciąży. Kolejnym badaniem, które warto zrobić, jest ogólne badanie moczu. Nacisk malucha na nasz pęcherz sprawia, że często cierpimy na dolegliwości związane z jego zapaleniem. Inne badania, które warto zrobić w 36 tygodniu ciąży to: badanie czystości pochwy, badanie w kierunku HIV, posiew z dróg rodnych oraz badanie na antygen HBs.

Poród dziecka w 36 tygodniu ciąży

Choć o porodzie w terminie można mówić dopiero w okolicach 37 tygodnia, tak równie często zdarza się poród w 36 tygodniu ciąży. Mówi się wtedy o przedwczesnym porodzie, a o noworodkach, które przyszły na świat mówimy „wcześniaki”. Jednak wykształcone narządy oraz układy dziecka sprawiają, że maluch doskonale radzi sobie na świecie. Mimo to należy uważać na niektóre z zagrożeń, możliwych do wystąpienia, są to między innymi: kłopoty oddechowe, niska odporność, kłopoty żywieniowe, zaburzenia oddechowe, które wynikają z niedojrzałości rozwojowej płuc. Dopiero w 36 tygodniu ciąży płuca maleństwa zaczynają się kształtować, dlatego też wczesny poród może być równoznaczny z różnymi komplikacjami. Jednak jest to również czas, w którym płuca osiągają wcześniej wspomnianą dojrzałość, dlatego nie zawsze powinniśmy obawiać się zaburzeń związanych z układem oddechowym.  

36. tydzień ciąży — czy to już wcześniak?

Prawidłowy termin porodu przypada na 40 tydzień. Jednak istnieje wiele przypadków, w których dziecko przychodzi na świat wcześniej, zwłaszcza między 22, a 37 tygodniem ciąży. Mówimy wtedy o przedwczesnym porodzie. Natomiast 36 tydzień jest momentem, kiedy nasze dziecko ma wykształcone wszystkie narządy oraz układy, dlatego nie powinniśmy obawiać się zaburzeń oraz kłopotów związanych ze zdrowiem maleństwa. Mimo to wcześniaki wymagają większej uwagi i ostrożności, choćby przez swoją, mniejszą wagę. Konieczna jest wówczas opieka neonatologa, który zajmuje się problemami zdrowotnymi przedwcześnie urodzonych dzieci.