#Opieka nad dzieckiem

W jakiej pozycji powinien spać noworodek?

advice choisir sa maternite slider
Przez ostatnich kilka miesięcy Twoje maleństwo spało zwinięte w “kłębek”. Skrzyżowane rączki i nóżki oraz kolana podciągnięte pod brodę to, wbrew pozorom, wygodna pozycja dla niemowlęcia, z którą musi się pożegnać w nowym świecie.

Do około 4-5 miesiąca życia Twój szkrab nie będzie w stanie sam zmienić pozycji podczas snu - odkryć się, gdy mu będzie zbyt ciepło lub przykryć, gdy poczuje chłód. To, w jakiej pozycji go wieczorem zostawisz, decyduje o tym, jak prześpi następne kilkanaście godzin.

Jak układać noworodka do snu?

Pozycja na brzuszku

Pozycja na brzuszku to idealna pozycja do poznawania świata, ćwiczenia mięśni grzbietu, rączek i nóżek. Specjaliści zalecają, aby każde dziecko spędzało minimum 15 minut dziennie ćwicząc podnoszenie główki i obserwowanie otoczenia z innej perspektywy. Nie jest to jednak bezpieczna pozycja do snu. Maluch uciska sobie wtedy przeponę, co znacznie utrudnia mu oddychanie. Poza tym, istnieje ryzyko, że nieświadomie przytuli nosek do poduszki i nie będzie mógł tego zmienić. Mimo, że przyczyny SIDS, czyli Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej, nie są jeszcze do końca znane, u dzieci śpiących na brzuszku wzrasta ryzyko jego wystąpienia. Może to wynikać z niedostatecznego dotlenienia organizmu, dlatego lekarze alarmują, aby nie zostawiać śpiącego maleństwa na brzuszku.

Pozycja na boku

Tę pozycję zaleca się dzieciom, które cierpią na refluks, czyli nadmierne ulewanie. Dzięki ułożeniu na boku minimalizuje się możliwość zachłyśnięcia. Nie można jednak zostawiać niemowlęcia położonego na boku samego, ponieważ może nieświadomie przekręcić się na brzuszek i mieć problemy z zaczerpnięciem powietrza. Spanie na boku jest bezpieczne dla dziecka tylko wtedy, gdy może czuwać przy nim osoba dorosła - odpowiednie dla drzemki w dzień.

Jak kłaść noworodka? Pozycja na plecach

Pozycja na plecach jest najczęściej rekomendowaną pozycją przez pediatrów. Dziecko leżące na wznak, bez poduszki i na twardym materacu to gwarancja bezpiecznie spędzonej nocy. Ważne jest, aby w łóżeczku malucha nie znajdowały się żadne zabawki, szczególnie przytulanki położone blisko jego twarzy. Kładąc maleństwo do łóżeczka pamiętaj, aby odchylić delikatnie jego główkę na bok. Zabezpieczysz go w ten sposób przed ewentualnym zachłyśnięciem w przypadku ulewania.

Spanie z rękami do góry

Nasze babcie wierzyły, że spanie maleństwa z rękami podniesionymi do góry to znak, że dziecko jest zdrowe i czuje się bezpieczne. Jest to wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, nie ma jednak badań, które potwierdzałyby tę teorię. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, pozycja w jakiej układa rączki podczas snu nie powinna Was zastanawiać.

Część maluchów uwielbia wymachiwać nimi podczas snu a część trzyma je spokojnie na materacyku - jest to uzależnione od temperamentu dziecka oraz tego, czy i co śni mu się w nocy. Może się zdarzyć, że Twój maluch nie będzie lubił zasypiać na plecach, bowiem dzieci tak samo, jak dorośli mają swoje preferencje względem spania. Pozwól mu wtedy zasnąć tak, jak chce, później przekładając go na plecki. Dzięki takiej niepozornej czynności możesz zapewnić zdrowy sen swojemu maleństwu.