#Wzrost i rozwój

W jaki sposób wspierać rozwój mowy dziecka?

W jaki sposób wspierać rozwój mowy dziecka? - blog Mustela
Każde dziecko w odpowiednim dla siebie czasie zaczyna mówić i jest to kwestia dość indywidualna. Część maluchów zaczyna budować swoje pierwsze zdania w wieku dwóch lat, część potrzebuje na to zdecydowanie więcej czasu. Istnieje wiele sposobów, aby pomóc najmłodszym opanować tę trudną sztukę, jaką jest płynne mówienie. Oto kilka z nich.

W artykule przedstawiamy 6 sposobów na wspomaganie rozwoju mowy dziecka. Zapoznaj się z naszymi propozycjami i koniecznie przetestuj na swoim maluszku.

1. Wnikliwe słuchanie dziecka

Prowadzenie rozmowy z kimś, kto podczas konwersacji jest zajęty innymi czynnościami np. gotowaniem obiadu, czy sprzątaniem mieszkania może skutecznie zniechęcać do mówienia. Postaraj się, podczas rozmów z dzieckiem, poświęcać mu 100% swojej uwagi. Maluch musi wiedzieć, że to, co ma do powiedzenia jest dla Ciebie niezwykle ważne.

2. Czytanie książek

Czytanie dzieciom książek ma nieskończenie wiele zalet. Jedną z nich jest wspieranie rozwoju ich mowy. Badania naukowe potwierdzają, że dzieci, które codziennie słuchają czytania swoich rodziców dużo szybciej opanowują sztukę mówienia. Nie tylko czytanie jest ważne, po skończonej bajce warto również zadawać maluchowi pytania odnośnie usłyszanej przed chwilą historii. Nawet jeśli dziecko nie będzie w stanie odpowiedzieć na zadane mu pytania, skłoni do ponownego przemyślenia treści. Pamiętajcie, że uśmiech również jest poprawną odpowiedzią!

3. Naśladowanie dźwięków

Wspólne naśladowanie dźwięków to świetne ćwiczenie dla buzi i języka. Każdego dnia wygospodarujcie około pięciu minut na gimnastykę jamy ustnej. Włączcie płytę z różnymi odgłosami natury: śpiewem ptaków, szumem wody, świstem wiatru, stukaniem dzięcioła itp. Im więcej wyrazów naśladowczych będzie się na niej znajdować, tym lepiej. Najpierw wysłuchajcie razem wszystkie brzmienia, aby maluch mógł się z nimi oswoić. Następnie powtarzaj każdą melodię kładąc duży nacisk na poprawne ułożenie ust. Zachęć dziecko, aby razem z Tobą oddał się zabawie. Pamiętaj o słownym nagradzaniu każdej udanej próby dziecka.

4. Nie używanie zdrobnień

Rozmawiając z dzieckiem postaraj się nie używać zdrobnień typu: “a cio to jest”, “dzidzia” lub pieszczotliwych wyrazów, które nie występują w słowniku języka polskiego np. papu. Takie określenia nie pomagają w budowaniu dobrych nawyków językowych i mogą utrudniać późniejszy kontakt z rówieśnikami. Zdecydowanie lepiej jest od początku uczyć dziecko poprawnie brzmiących określeń, aby bez problemu mogło komunikować się z każdym.

5. Powtarzanie, ale nie poprawianie

Słysząc jak Twoje dziecko źle odmienia wyrazy lub używa ich w niewłaściwym kontekście, powtarzaj po nim poprawnie brzmiące zdania. Nie tłumacz mu, że forma, której użył nie pasuje do całości wypowiedzi. Dwulatek nie będzie w stanie zrozumieć zawiłych zasad gramatycznych, a każde takie tłumaczenia może uznać za krytykę i nie podejmować dalszych prób. Opowiadanie o wszystkim co robisz, pełnymi zdaniami Spędzając czas z dzieckiem staraj się bardzo dużo do niego mówić. Opowiadaj mu o wszystkich czynnościach, które wykonujecie oraz wskazuj i nazywaj przedmioty. Używaj do tego prostych, pojedynczych zdań, aby mieć pewność, że maluch rozumie wszystko, co do niego mówisz. Dzieci rozumieją dużo więcej słów niż tych, których używają. Aby to sprawdzić możesz poprosić malucha np. o odłożenie zabawki na regał - jeśli to zrobi, oznacza to, że zna słowo regał.

6. Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe mają zbawienny wpływ na prawidłowy rozwój aparatu mowy, a większość z nich możecie wykonać sami bez pomocy logopedy. Przygotuj dwie kolorowe piłeczki pingpongowe i dwie słomki w celu urządzenia wyścigów piłeczek. Dmuchając przez słomki, w odpowiednim kierunku, popychajcie swoje piłeczki do wcześniej wyznaczonej mety. Jeśli maluch nie będzie potrafił używać słomek, możecie z nich zrezygnować i z bliskiej odległości dmuchać bezpośrednio w piłeczki.

Kolejnego dnia możecie pobawić się w zdmuchiwanie świeczki. Zasłoń żaluzjami okna, aby w pokoju zrobiło się ciemniej i pokaż maluchowi jak poprawnie zdmuchiwać świeczkę. Po udanej próbie zapalaj świeczkę jeszcze raz. Zwróć uwagę, aby maluch podczas tej zabawy wciągał powietrze nosem a wypuszczał ustami. Oczywiście zachowaj wszelkie środki ostrożności przy tej zabawie, aby nie narazić dziecka na oparzenia.

Ważne jest, aby ćwiczenia oddechowe nie trwały zbyt długo (wydolność malucha może mieć jeszcze sporo ograniczeń), ale odbywały się systematycznie, najlepiej codziennie. Nie tylko pomagają w nauce mówienia, ale również uczą radzenia sobie z emocjami. Nauka mówienia to złożony proces, który wymaga czasu. Jeśli Twoje dziecko napotyka trudności w werbalnym przekazywaniu informacji a domowe sposoby nie przynoszą upragnionych rezultatów, warto skonsultować się ze specjalistą. Logopeda już po pierwszym spotkaniu z dzieckiem będzie mógł ocenić, na jakim etapie rozwoju mowy znajduje się maluch i wdrożyć odpowiednie rowiązania.