W jaki sposób określić typ skóry dziecka? Wrzesień 2016

Powszechnie przyjęło się twierdzenie, że skóra niemowląt jest idealna – nieskazitelnie gładka, miękka i pozbawiona niedoskonałości. Tymczasem nawet maluszki borykają się z różnymi problemami skóry i – co ważne – tak, jak dorośli posiadają jej określony typ. Jego ustalenie jest niezwykle ważne i niezbędne dla właściwej pielęgnacji. W jaki sposób określić typ skóry dziecka?

 

Jak zostało dowiedzione naukowo, już noworodki mają różne rodzaje skóry, a więc także specyficzne potrzeby związane z pielęgnacją. Możemy wyróżnić trzy podstawowe typy: skórę normalną, suchą oraz ze skłonnością do atopii. Jak rozpoznać każdy z nich?

Skóra normalna

Ten typ skóry nie wykazuje żadnych widocznych objawów suchości i wrażliwości, ale nie oznacza to, że nie wymaga pielęgnacji i ochrony. Nawet jeśli skóra maluszka wygląda pięknie, ma zdrowy kolor i nie pojawiają się na niej żadne niedoskonałości, musisz pamiętać, że jej podstawową potrzebą jest codzienne nawilżanie.

 

Potrzeba ta wynika ze specyficznych właściwości niemowlęcej skóry, która przez pierwsze dwa lata życia intensywnie się rozwija. Na początku jej płaszcz hydrolipidowy jest cieńszy – skóra dziecka jest przez to znacznie bardziej podatna na podrażnienia i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych niż skóra dorosłych. Ponadto ma zaburzone mechanizmy regulujące poziom nawilżenia. Istnieje jeszcze jeden, niezwykle ważny powód, dla którego skóra niemowląt potrzebuje nawilżenia: kryje w sobie ogromne bogactwo – komórki macierzyste, pozwalające jej na odbudowę i regenerację. Komórki macierzyste powstają w głębi naskórka i stopniowo przemieszczają się ku górze, obumierając i tworząc warstwę rogową. Stanowią jednorazowy dar na całe życie i, niestety, są podatne na uszkodzenia. Należy więc jak najlepiej chronić ten kapitał komórkowy – to dlatego tak ważne jest wsparcie naturalnej bariery obronnej skóry.

Skóra sucha

To typ skóry, która jest bardziej szorstka w dotyku i zdecydowanie mniej miękka, ma tendencję do łuszczenia się. Następuje w niej także większa strata komórek macierzystych. Co powoduje taki stan? Bariera ochronna skóry suchej nie jest w pełni szczelna, dlatego nie spełnia odpowiednio swojej funkcji – nie zatrzymuje wody. Potrzeby tego rodzaju skóry są więc większe – musi być nie tylko lepiej nawodniona, niezmiernie ważne jest także odżywianie.

 

Warto również pamiętać o tym, że skóra normalna może wykazywać sezonowo – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym cechy skóry suchej. Wówczas niezbędne jest włączenie do codziennej pielęgnacji odpowiednich produktów odżywczych.

 

Skóra ze skłonnością do atopii

Skóra z tendencją do atopii to typ wymagający wzmożonej pielęgnacji, polegającej głównie na nawilżaniu i natłuszczaniu. W tym celu stosuje się emolienty, czyli preparaty, których zadaniem jest uzupełnienie poziomu lipidów i zapewnienie jak najlepszej ochrony skóry właśnie poprzez nawilżenie oraz natłuszczenie. W efekcie skóra maluszka zostanie ukojona, a podrażnienia złagodzone.

Jedną z pierwszych oznak AZS u dzieci może być nadmierna suchość skóry. Pojawiają się na niej – z różną częstotliwością – rozmaite zmiany: zaczerwienienia, wypryski, grudki, pęcherze, chropowate plamy. Skrajna suchość przybiera formę czerwonych, szorstkich łusek. Towarzyszy temu uporczywy świąd, skóra jest ściągnięta, bardzo wrażliwa i nieustannie podrażniona. W skrajnych przypadkach, przy ostrym przebiegu, na ciele maluszka mogą wystąpić nawet sączące się rany.

 

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą. To, co możemy zrobić, to łagodzić jej przebieg, minimalizując lub eliminując objawy. Wyleczone stany zapalne mogą niestety powracać – nawet po wielu latach (czynnikiem wywołującym je może być np. stres). Co ważne, AZS jest także chorobą dziedziczną, a prawdopodobieństwo dziedziczenia wynosi od 40 do 50% w sytuacji, gdy występowała u jednego z rodziców i aż do 80%, gdy u obojga. W przypadku AZS ważną rolę odgrywa prewencja, dlatego jeśli choroba występowała w rodzinie, niezwykle istotne jest profilaktyczne stosowanie emolientu już od pierwszych dni życia dziecka. Dzięki temu możemy znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się objawów.

Pielęgnacja idealnie dopasowana

Ustalenie typu skóry maluszka jest kluczowe dla właściwej pielęgnacji. Wychodząc naprzeciw potrzebom skóry niemowląt, naukowcy z firmy Mustela opracowali nową generację produktów, najlepszych dla danego jej rodzaju. Każda gama kosmetyków zawiera składniki aktywne, ukierunkowane na określony typ skóry.

Produkty do skóry normalnej zostały wzbogacone o naturalny składnik aktywny Avocado Perseose®, który chroni barierę obronną skóry i nie dopuszcza do utraty jej bogactwa komórkowego. Produkty do skóry suchej zawierają dodatkowo kompleks substancji odżywczych, natomiast te przeznaczone dla dzieci z AZS – destylat oleju słonecznikowego, który uzupełnia niedobór lipidów oraz łagodzi podrażnienia.

 

Wszystko po to, aby młodzi rodzice mieli pewność, że zapewniają maluszkowi najlepszą opiekę i ochronę, a sposób pielęgnacji jest idealnie dopasowany do potrzeb jego rozwijającej się skóry.

Oceń artykuł

Wyślij

Czytaj także: