Typy pieluszek - ich zalety i wady, czyli co kupić dla Twojego maleństwaStyczeń 2017

Jednym z dylematów młodych rodziców jest wybór pieluszek dla ich maleństwa. Często otrzymują wiele sprzecznych informacji na temat pieluch wielorazowych i jednorazowych. Na które powinni się zdecydować? Czym kierować się podczas dokonywania wyboru? Przedstawiamy wady i zalety każdego rozwiązania.
 

W ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecko większość doby spędza w pieluszce. To dlatego bardzo istotny jest wybór takich, które nie będą powodowały podrażnień i pozwolą skórze oddychać. Na rynku dostępne są zarówno pieluchy jednorazowe, jak i wielorazowe. Pierwsze to synonim wygody, drugie natomiast kojarzą nam się przede wszystkim z tetrą stosowaną przez nasze mamy i babcie. Pieluchy tetrowe, mimo wielu związanych z nimi niedogodności, nadal są bardzo chętnie używane, jednak nie stanowią jedynego rozwiązania.

Nie tylko tetra – przegląd pieluch wielorazowych

Najbardziej podstawowy typ pieluch wielorazowych stanowią te flanelowe, tetrowe i frotowe. Kwadratowe kawałki materiału wiąże się w specjalny sposób na pupie maluszka, a następnie zakłada specjalny otulacz, który chroni ubranka przed przemoczeniem. Do tej grupy należą też pieluchy formowane. Ich zaletą jest to, że rosną razem z dzieckiem – posiadają rzepy lub napy, dzięki którym można je łatwo uformować na pupie. Tak jak w przypadku pieluch składanych, niezbędny jest otulacz. Wygodną opcję stanowią pieluchy kieszonkowe, będące połączeniem pieluchy formowanej i otulacza. Wewnątrz posiadają kieszonkę, w której umieszcza się wymienną, chłonną wkładkę wielorazowego użytku. Możemy też spotkać pieluchy typu all in one – wówczas wkład jest wielorazowy, ale niewymienny – pierze się go razem z pieluchą.

Pieluchy jednorazowe

Niezwykle popularne pieluchy jednorazowe charakteryzują się wygodą używania i skutecznym zatrzymywaniem wilgoci wewnątrz żelowego wkładu, dzięki czemu skóra dziecka nie ma z nią styczności. Są dostępne w wielu rozmiarach, a kryterium stanowi waga. Producenci prześcigają się ulepszaniu dotychczasowych rozwiązań, proponując pieluchy w najróżniejsze wzory i o dowolnym kolorze. Na sklepowych półkach znajdziemy między innymi pieluchy przeznaczone specjalnie dla chłopców, dla dziewczynek (różnią się miejscem umieszczenia wkładu), pieluchy dla noworodka – ze specjalnym wycięciem na brzuszku, ułatwiającym gojenie się kikuta pępowinowego, a także pieluchy ekologiczne, wykonane w głównej mierze ze skrobi kukurydzianej i miazgi drzewnej (dzięki wykorzystaniu naturalnych substancji, nie powinny powodować reakcji alergicznych). Ponadto pieluchomajtki dla dzieci, które zaczęły już raczkować bądź chodzić – bardziej elastyczne i lepiej dopasowujące się do ciała oraz pieluchy do pływania, idealne na basen.

Wady i zalety

Zdecydowaną zaletą pieluch wielokrotnego użytku jest to, że zazwyczaj są wykonane z naturalnych tkanin, które pozwalają skórze oddychać oraz nie powodują alergii. Do wad zalicza się konieczność prania (pieluchy lub wkładki) po każdym przewijaniu. Oznacza to potrzebę posiadania przynajmniej kilkunastu pieluch i kilku otulaczy. Za minus można też uznać ich słabą chłonność – pupa maluszka jest narażona na kontakt z wilgocią, pieluchy trzeba więc zmieniać bardzo często, aby nie dopuścić do podrażnienia skóry. Z drugiej strony, powszechny jest pogląd, że kiedy maluszek odczuwa spowodowany wilgocią dyskomfort, znacznie szybciej uczy się korzystać z nocnika. Pieluchy wielorazowe mogą być także kłopotliwe podczas podróży.
 

Jeśli chodzi o pieluchy jednorazowe, ich największym plusem jest chłonność. Żelowy wkład równomiernie rozprowadza wilgoć wewnątrz pieluszki sprawiając, że pupa dziecka cały czas pozostaje sucha. Wątpliwości budzi jednak ich skład – nieprzemakalna warstwa to polietylen, z kolei żelowy wkład zawiera takie substancje, jak benzol, furan czy polipropylen sodu. Sztuczne materiały są szkodliwe nie tylko dla środowiska, lecz także dla delikatnej skóry maluszka. Przede wszystkim utrudniają jej oddychanie, co może powodować odparzenia. Problemem jest także ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień. Ponadto miesięczny koszt pieluch jednorazowych jest znacznie większy niż tych wielokrotnego użytku – nawet wliczając koszty prania.

O czym warto pamiętać?

Niezależnie od wyboru rodzaju pieluch, musimy pamiętać o częstym przewijaniu naszego brzdąca. Starajmy się także jak najdłużej pozostawiać go bez pieluchy, aby skóra mogła przewietrzyć się i swobodnie pooddychać – zwłaszcza w przypadku stosowania jednorazówek. Niezwykle ważna jest także właściwa pielęgnacja i higiena okolicy pieluszkowej. Podczas zmiany pieluchy stosujmy krem do przewijania 1>2>3 z linii Mustela Bébé, który skutecznie zwalczy czynniki powodujące podrażnienia.

 

Specjalna formuła zawierająca opatentowane składniki pochodzenia naturalnego (Avocado Perseose®, Oxeoline Alcacea®, destylat oleju słonecznikowego, tlenek cynku) sprawia, że krem nie tylko chroni delikatną skórę maluszka, lecz także koi ją i nieustannie regeneruje. Do codziennej higieny intymnej warto stosować ochronny żel do mycia STELATRIA®, który łagodnie oczyszcza błony śluzowe, nie powodując podrażnień. Żel pozwoli także ograniczyć ryzyko namnażania się bakterii oraz przywróci równowagę ochronnej flory bakteryjnej. Dzięki temu znacznie zmniejszymy ryzyko podrażnień.
 

Jeśli mimo wszystko nie jesteśmy pewni, jakie pieluchy wybrać, nie musimy decydować się na jeden rodzaj – możemy stosować je zamiennie, w zależności od potrzeb i sytuacji, pamiętając, że najważniejsze jest zdrowie i komfort naszego maluszka.

Oceń artykuł

Wyślij