Skóra dorosłego a skóra dzieckaKwiecień 2016

Skóra malutkiego dziecka jest niezwykle delikatna, a przez to również wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne. Różnice między skórą niemowlęcia a osoby dorosłej są widoczne gołym okiem, jednak warto poznać także ich przyczyny – odpowiednia wiedza na temat potrzeb skóry maluszka pozwoli Ci właściwie się o nią zatroszczyć. Pragniemy podzielić się z Tobą naszym doświadczeniem w tym zakresie.

Jak zbudowana jest skóra?

Skóra składa się z trzech głównych warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Tkanka podskórna to w większości komórki tłuszczowe – jej zadaniem jest izolacja organizmu od wahań temperatury oraz amortyzacja nacisków, jakim na co dzień jest poddawana skóra.

 

Skóra właściwa to tkanka łączna, zawierająca kolagen i włókna elastyczne, które zapewniają jej jędrność i elastyczność. Najbardziej zewnętrzną warstwę skóry stanowi naskórek, będący kilkupoziomową strukturą komórek – żywych keratynocytów i martwych korneocytów w warstwie zewnętrznej.

 

Dodatkowo naskórek pokryty jest przez tak zwany płaszcz hydrolipidowy, czyli mieszaninę potu i łoju. Pełni on funkcję ochronną, dba również o utrzymanie odpowiedniej wilgoci skóry.

Czym różni się skóra dorosłego od skóry niemowlęcia?

Skóra maluszka nie stanowi pełnowartościowej bariery ochronnej – rozwija się intensywnie przez pierwsze dwa lata życia. Wykształcenie wszystkich funkcji zajmuje czas i jest niezbędne dla osoby dorosłej. Skóra dziecka, ze względu na cieńszy płaszcz hydrolipidowy, charakteryzuje się znacznie większą wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych.

 

Podatność na podrażnienia i infekcje wynika też ze współczynnika pH  – jest on bliski neutralnemu i dopiero z czasem przybiera odczyn bardziej kwaśny. Także stosunek powierzchni skóry do wagi ciała dziecka jest inny niż u dorosłych, bo od trzech do nawet pięciu razu większy. Oznacza to, że wszystkie przedostające się przez skórę substancje mają w jego organizmie znacznie większe stężenie.

 

Jednak najważniejszą właściwością skóry niemowlęcia, odróżniającą ją od skóry osoby dorosłej, jest znacznie większa ilość komórek macierzystych – największą liczebność osiągają one w chwili narodzin, stanowiąc jednorazowy dar, z którego skóra będzie czerpała przez kolejne lata życia.

 

Ze względu na opisane wyżej właściwości skóry maluszka, komórki macierzyste są wyjątkowo wrażliwe, zwłaszcza w pierwszych latach jego życia, dlatego niezbędna jest ich właściwa ochrona.

 

 

Przełomowe badania

Program badawczy EV.E.I.L.S. („Evaluation of the Early Infant Life: the Skin”, czyli „Ocena wczesnego życia niemowląt: skóra”) to innowacyjne na skalę światową, trwające ponad 10 lat badania, prowadzone przez Laboratoires Expanscience. Przełomowe odkrycia dotyczące skóry niemowląt: jej bariery ochronnej, nawilżenia oraz komórek macierzystych zmusiły badaczy do dalszych działań.  Ale po kolei.

 

Powstające w głębi naskórka komórki przemieszczają się stopniowo ku górze i obumierają, tworząc warstwę rogową – poprzez spojenie z lipidami i kompleksami białkowymi. Stanowiąca barierę ochronną warstwa rogowa dojrzewa stopniowo przez pierwsze dwa lata życia dziecka.

 

Naukowcy potwierdzili w badaniach, że naskórek noworodków ma bardzo niejednorodną strukturę i dopiero później tworzy się zorganizowany układ sieciowy, będący w stanie pełnić właściwe mu funkcje.

 

Co istotne, do drugiego roku życia zaburzone są mechanizmy regulujące poziom nawilżenia skóry. Jest to związane ze zmianą, jaką przeżywa organizm maluszka w chwili narodzin, przechodząc ze środowiska wodnego do powietrznego. W skórze następuje wiele reakcji, które wpływają na jej odwodnienie, szczególnie w czasie pierwszych sześciu miesięcy życia.

 

Jeśli chodzi o komórki macierzyste naskórka, zapewniają one integralność skóry, sprawiając, że ma ona zdolność odbudowy i regeneracji. W momencie narodzin ekspresja genów komórek macierzystych osiąga swój maksymalny poziom, który niestety obniża się w kolejnych latach życia. Jest to spowodowane ogromną wrażliwością komórek macierzystych na działanie czynników zewnętrznych.

 

 

Kluczowa rola pielęgnacji

Wszystkie wnioski płynące z badań EV.E.I.L.S. wskazują na kluczową rolę pielęgnacji skóry w pierwszych latach życia maluszka. Ponieważ skóra jest odwodniona, jej warstwa rogowa dopiero się kształtuje, a rezerwy komórek macierzystych są podatne na uszkodzenia, wymaga ona codziennego nawilżania i odżywiania kosmetykami dla noworodków.

 

Wyniki badań stały się podstawą do odkrycia składnika aktywnego, Avocado Perseose, który wpływa na poprawę funkcjonowania bariery ochronnej skóry, skutecznie ją nawilża,  a także chroni potencjał komórek macierzystych. W odpowiedzi na tak złożone potrzeby skóry niemowląt, Mustela opracowała gamę produktów z dodatkiem tego niezwykłego składnika.

 

Wśród dermokosmetyków Mustela BéBé znajdziesz te niezbędne do codziennej pielęgnacji Twojego maleństwa – krem do twarzy oraz mleczko nawilżające do ciała. Aksamitna konsystencja i delikatny zapach Mustela, sprawiają, że stosowanie ich jest przyjemnością zarówno dla mamy, jak i dla maluszka.

 

Co ważne, możesz to robić bez obaw już od pierwszego dnia życia dziecka – nie zawierają bowiem szkodliwych substancji i mają hipoalergiczną formułę. Zagwarantują trwałe nawilżenie skóry oraz pozostawią ją miękką i gładką. Stosowane regularnie zapewnią jej zdrowie, chroniąc kapitał komórkowy na przyszłość.

Oceń artykuł

Wyślij