RozstępyWrzesień 2016

Rozstępy to powszechny problem, z którym borykają się nie tylko młode mamy. Nieestetyczne pręgi na skórze powstają w różnych okresach życia obu płci, a nadmierne rozciąganie skóry to tylko jedna z kilku przyczyn ich występowania – duży wpływ na to mają czynniki genetyczne, a także – przede wszystkim – hormony.

 

Czym są rozstępy i jak powstają?

 

Rozstępy to wrzecionowate pasma przypominające blizny, powstające na poziomie skóry właściwej. Wchodząca w jej skład tkanka łączna zawiera włókna kolagenu i elastyny, czyli ważnych dla kondycji skóry białek, które są produkowane przez odpowiedzialne za to komórki – fibroblasty.

Na skutek zmian hormonalnych i/lub nadmiernego rozciągania tkanek dochodzi do upośledzenia fibroblastów – zaczynają one tworzyć włókna gorszej jakości, kruche i mniej rozciągliwe, które łatwo ulegają zerwaniu. Ubytki w skórze są uzupełniane nowymi włóknami, pozostają jednak charakterystyczne zagłębienia, czyli właśnie rozstępy. Na początku mają wyraźny, czerwono-fioletowy kolor, a z czasem bledną, przybierając barwę zbliżoną do barwy skóry.

 

Rozwój rozstępów można zatem sprowadzić do trzech podstawowych etapów:

 

  • pojawienia się stanu zapalnego – działanie fibroblastów zostaje zaburzone, ilość wytwarzanego kolagenu zmniejsza się,
  • rozpadu macierzy zewnątrzkomórkowej – na skutek stanu zapalnego wytwarzane są agresywne enzymy, które atakują strukturę tkanki łącznej,
  • regeneracji – następuje reakcja obronna skóry, w wyniku której wytworzone zostają włókna pomocnicze – są one jednak znacznie słabsze, na skórze pojawiają się widoczne rozstępy.

 

Co przyczynia się do powstawania rozstępów?

 

 

Hormony niekorzystnie wpływające na funkcjonowanie fibroblastów to przede wszystkim kortyzol i estrogen – ich podwyższony poziom przyczynia się do powstawania rozstępów. Kortyzol bywa często nazywany hormonem stresu – podobnie jak w przypadku adrenaliny, jego stężenie wzrasta w czasie sytuacji stresowych, wspomagając organizm w radzeniu sobie z nimi.

Krótkotrwały wzrost poziomu kortyzolu działa pozytywnie, jednak kiedy taki stan utrzymuje się dłużej, może spowodować wiele negatywnych skutków, na przykład osłabić aktywność układu odpornościowego czy przyczynić się do otyłości brzusznej. Estrogeny natomiast to hormony płciowe, które najważniejszą rolę odgrywają w organizmie kobiety, m. in. regulując cykl miesiączkowy. Niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest ich właściwy poziom – nadmiar może powodować tycie, powiększenie piersi, nudności czy ogólne złe samopoczucie.

 

Przyczynę powstawiania rozstępów stanowi również nagły przyrost masy ciała. Dochodzi wówczas do mechanicznego uszkodzenia skóry – jej tkanki ulegają rozciągnięciu, a włókna kolagenowe zerwaniu.

 

Na pojawienie się rozstępów pośrednio może wpływać także nasz tryb życia. Niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i niezwykle ważny dla skóry cynk, brak aktywności fizycznej, nadmiar stresu – to czynniki sprzyjające ich rozwojowi.

 

Jako przyczynę wskazuje się także podłoże genetyczne – organizm posiada po prostu pewną predyspozycję do powstawania rozstępów i mogą one pojawić się pomimo odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i właściwej pielęgnacji skóry.

 

Wymienione czynniki pokazują, że rozstępy mogą powstawać w różnych okresach życia – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, choć to właśnie kobiety stanowią znacznie większą grupę, której dotyczy ten problem.

 

Kiedy skóra jest najbardziej narażona na pojawienie się rozstępów?

 

Rozstępy mogą pojawić się już u kilkunastolatków. Okres dojrzewania i szybkiego wzrostu ciała sprawia, że organizm nie nadąża z produkowaniem nowych komórek. Skóra ulega nienaturalnemu rozciągnięciu. U chłopców charakterystyczne pręgi zaobserwować można zwłaszcza na plecach, ponieważ ta część ciała rośnie najszybciej. U dziewczynek natomiast, rozstępy widoczne są na udach, pośladkach i piersiach – ich sylwetka przybiera bardziej kobiecy kształt, następuje przyrost tkanki tłuszczowej, mogą też znacznie przybrać na wadze, co powoduje rozciąganie skóry. Także odwrotny efekt, a więc gwałtowny spadek masy ciała, może spowodować rozstępy. Problem dotyczy również osób zmagających się z otyłością.

 

Grupę najbardziej narażoną na pojawienie się rozstępów stanowią kobiety w ciąży – według statystyk z rozstępami zmaga się ponad 70% przyszłych mam. To właśnie w okresie ciąży dochodzi zarówno do wzrostu poziomu kortyzolu i estrogenu w organizmie, jak i do mechanicznego rozciągania skóry na skutek przyrostu masy ciała – ryzyko pojawienia się niechcianych zmian na skórze jest zatem naprawdę spore. Co ważne, większe skłonności do rozstępów mają przyszłe mamy w młodym wieku, dlatego działania profilaktyczne są w ich przypadku koniecznością. 

 

 

Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi prawdziwą rewolucję. Na skutek opisanych zmian hormonalnych skóra traci jędrność i elastyczność, często jest także sucha, wręcz odwodniona.  Wszystko to sprawia, że jest znacznie bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, a przecież przez najbliższe miesiące będzie ulegać nieustannemu rozciąganiu – i to nie tylko na brzuchu, gdzie rozwija się maluszek. Na pojawienie się rozstępów narażony jest również biust, który rośnie aż do porodu, zwiększając się nawet o kilka rozmiarów, a także biodra, uda i pośladki. Choć czerwone pręgi widoczne są w ostatnich miesiącach ciąży lub po porodzie, stan zapalny pojawia się znacznie wcześniej – już nawet w pierwszym trymestrze, kiedy zmiany w wyglądzie sylwetki są jeszcze niezauważalne. Oznaką ich tworzenia się może być uczucie napięcia i swędzenie skóry, ale proces może też przebiegać bezobjawowo. Niezwykle ważne jest, aby od samego początku ciąży właściwie pielęgnować ciało. Warto też zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę – nie tylko dla zdrowia, ale także by zapobiec nadmiernemu przyrostowi wagi.

 

 

Jak zapobiegać rozstępom?

 

Ryzyko pojawienia się rozstępów da się zminimalizować, a często nawet całkowicie wyeliminować. Systematyczne stosowanie odpowiednich preparatów już od pierwszego trymestru ciąży to najlepszy sposób na uniknięcie tych nieestetycznych pasm. Zadaniem kosmetyków jest przygotowanie skóry – poprzez poprawę elastyczności, nawilżanie i stymulowanie odnowy komórkowej – na czekające ją zmiany, co sprawi, że będzie ona znacznie bardziej odporna na rozciąganie. Badania kliniczne wykazały, że u 96% młodych mam, które w czasie ciąży stosowały krem przeciw rozstępom Mustela rozstępy nie pojawiły się w ogóle. W działaniu profilaktycznym sprawdzi się również olejek przeciw rozstępom Mustela, który odżywia skórę oraz poprawia jej elastyczność i sprężystość. Ważne jest, aby kontynuować pielęgnację także po porodzie – nawet, jeśli rozstępy nie pojawiły się. 

Jak zredukować rozstępy?

 

Raz powstałe rozstępy nie znikną, ale można znacznie zmniejszyć ich widoczność. Kluczowe znaczenie ma tutaj natychmiastowa reakcja – im wcześniej, tym większe szanse na ich skuteczną redukcję. W walce ze świeżo powstałymi pasmami o czerwonej barwie pomoże serum korygujące rozstępy Mustela, które poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny pozytywnie wpłynie na regenerację tkanek. Serum sprawi także, że rozstępy zaczną stopniowo blednąć, przybierając kolor zbliżony do odcienia skóry. Będą także znacznie mniej wyczuwalne. 

 

 

Ciąża, prowadzony tryb życia, okres dojrzewania, otyłość, poziom hormonów czy wreszcie czynniki genetyczne – istnieje wiele przyczyn rozstępów. Z charakterystycznymi, często nieestetycznie wyglądającymi pręgami na skórze trudno się zaprzyjaźnić. Niestety, kiedy już się pojawią, nie istnieje sposób na ich całkowitą likwidację. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Właściwa dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia pielęgnacja skóry za pomocą skutecznych i sprawdzonych preparatów – to działania, które powinniśmy podjąć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia rozstępów. A jeśli mimo wszystko zauważymy je na naszej skórze, ważna jest jak najszybsza reakcja – odpowiednio wcześnie zastosowane kosmetyki korygujące sprawią, że niechciane pręgi będą dużo mniej widoczne. 

 

Oceń artykuł

Wyślij