Kreatywne podejście do przewijaniaMaj 2019

Po przyjściu na świat dziecka w życiu rodziców pojawiają się obowiązki, które początkowo są trudne do opanowania. Chcąc zapewnić maluszkowi prawidłowy rozwój, czerpią wiedzę z wielu źródeł i z czasem zrozumienie potrzeb nowego członka rodziny staje się łatwiejsze. Kiedy podstawowa pielęgnacja niemowlęcia wydaje się już nie mieć tajemnic, warto wzbogacić ją o pewne czynności, które zmienią ją w bardziej przyjemny i zabawny rytuał.

 

Przewijanie to jeden z wielu procesów pielęgnacyjnych, który wymaga kilkukrotnego powtarzania w ciągu dnia. Gdy maluch jest starszy, rodzice mogą zauważyć, że skupienie jego uwagi w trakcie zmiany pieluszki, może stanowić nie lada wyzwanie! Czy przewijanie może przebiegać w sposób kreatywny? Zobaczcie, jak poprzez zabawę sprawić, aby codzienna toaleta niosła obu stronom wiele radości.

 

GDZIE JEST BOBAS?

 

Niemal każdy zna tę zabawę, jednak częściej zapewne skojarzy ją z próbą uspokojenia  niekontrolowanej „rozpaczy”. W większości przypadków działa rozweselająco – dlaczego więc nie wypróbować jej w trakcie przewijania? Wykonaj ją w dowolnym momencie. Po zdjęciu pieluszki i oczyszczeniu skóry malucha, subtelnie zakryj czystą pieluszką jego oczy i zapytaj „Gdzie jest bobas / imię dziecka?”, po chwili odsłoń ją, mówiąc radośnie „Tutaj jest!”. Jeżeli dzidziuś będzie rozbawiony, powtarzaj czynność za każdym razem, aby automatycznie skojarzył przewijanie z czymś wesołym i pozytywny. Zabawa znana też jako klasyczne „akuku” niesie za sobą wiele korzyści w zakresie rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka.

 

WIELKIE SHOW

 

W tej zabawie ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Możesz prowadzić monolog, zaprosić do zabawy, albo wejść w interakcję z maluchem. Gwarantujemy, że niezależnie od przedmiotów, które wybierzesz do udziału w przedstawieniu – to rozrywka zapewniająca wiele radości! Możesz wykorzystać produkty, stosowane w trakcie przewijania i wdrażać różnorakie scenariusze, w których każdy z nich jest super-bohaterem, ratującym malucha od nudy!

 

LUSTERECZKO

 

Nie zapominajmy o innej, popularnej zabawie słownej – w rozwoju kognitywnym dziecka świetnie sprawdzi się zadawanie wszelkiego rodzaju pytań, dostosowanych do jego wieku. W przypadku kilkumiesięcznych dzieci, radość i rozluźnienie może przynieść prośba o wskazanie paluszkiem konkretnej części ciała, ulubionej zabawki lub naśladowanie dźwięków zwierzątek. Rozproszy to nieco jego uwagę i pozwoli skupić jego nieokiełznaną energię na konkretnym zadaniu.

 

POMOCNIK

 

Starsze dzieci często lubią próbować nowych rzeczy same! Jako, że ciężko zatrzymać je w miejscu, zmiana pieluszki zwykle odbywa się dynamicznie. Warto w trakcie przewijania pokazać starszakowi, że jego pomoc jest nieoceniona. W ten sposób nie zdąży się znudzić. Łatwym zadaniem dla dziecka w tym przypadku jest podawanie produktów wykorzystywanych kolejno w procesie zmiany pieluchy. Przy okazji możesz ćwiczyć zapamiętywanie kolorów i kształtów: chusteczki oczyszczające – zielony prostokąt, Liniment – fioletowy walec, krem do przewijania – fioletowy trójkąt.

 

ROWEREK

 

W trakcie przewijania niemowlę wykonuje charakterystyczny ruch w postaci rytmicznego przebierania nóżkami. Spróbuj wykorzystać go do zabawy w „rowerek”, lekko opierając dłonie o stopy malucha i blokując w rytmie ruch nóżek. Jest to nie tylko sposób na wywołanie uśmiechu dzidziusia, ale również łatwe ćwiczenie fizyczne oraz relaksujące.

 

Przewijanie_to_jeden_z_wielu_procesów_pielęgnacyjnych

 

KĄCIK PRZEWIJANIA

 

Jeśli nie poprzez zabawę, to przez doskonałą organizację proces zmiany pieluszki może przebiegać sprawnie i na wesoło. Sprawdzoną metodą będzie stworzenie odpowiedniego miejsca do codziennej toalety maleństwa. Może to być sklepowy gadżet w postaci przewijaka albo po prostu zabezpieczone odpowiednio łóżko – ważne, aby wokół znajdowało się wszystko, co będzie Wam niezbędne: kosmetyki, zabawki, artykuły higieniczne. Zadbaj również o odpowiednią atmosferę i jakość pielęgnacji – jeśli wszystko idzie sprawnie i maluch widzi nad sobą uśmiechniętą, bliską mu osobę, z większą chęcią podda się zabiegom toaletowym. Tam, gdzie liczy się czas i bezpieczeństwo dziecka, doskonale sprawdzi się emulsja oczyszczająca bez konieczności spłukiwania – Liniment na bazie wody wapiennej i oliwy z oliwek pomaga skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń oraz utrzymać prawidłowe pH skóry, jednocześnie  odżywiając ją i pozostawiając aksamitnie miękką.

 

Dajcie sobie czas na wypróbowanie różnych sposobów, przekuwając ewentualne trudności w dobrą zabawę. Może się okazać, że kłopotliwe dotychczas przewijanie stanie się ulubioną czynnością Waszego maleństwa!

 

Oceń artykuł

Wyślij