Jak pokonać ciemieniuchę? Styczeń 2019

Ciemieniucha to bardzo częsta przypadłość, która dotyka ponad połowę noworodków. I choć nie niesie za sobą żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych, nie swędzi, czy nie sprawia bólu, wygląda bardzo nieestetycznie. Wczesna reakcja oraz zastosowanie odpowiednich kosmetyków pozwoli Wam szybko zapomnieć o tym nieprzyjemnym problemie.

 

Przyczyny

 

Ciemieniucha, czyli niewielkie łuski pokrywające najczęściej główkę niemowlęcia, jest spowodowana nadprodukcją łoju przez gruczoły łojowe. Za tą sytuację, najprawdopodobniej, odpowiadają hormony matki, które krążą w organizmie dziecka. Istnieje również hipoteza, że niedojrzałe jeszcze gruczoły łojowe noworodka, pracują zbyt intensywnie i zbyt mocno natłuszczają skórę głowy maleństwa, stwarzając idealne warunki do powstania ciemieniuchy. Może ona występować nie tylko na główce dziecka (nie na całej, a w okolicach ciemiączka, przez co zyskała swoją nazwę), ale również w okolicach noska, za uszkami lub pomiędzy fałdami skóry. Dzieci, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry są bardziej podatne na wystąpienie ciemieniuchy.

 

Wielu rodziców, po zauważeniu pierwszych łusek, wpada w panikę i obwinia się za nieodpowiednią pielęgnację maluszka. Uspokajamy - nawet najbardziej skrupulatna opieka nie daje gwarancji uniknięcia tego problemu.

 

Leczenie

 

Pod żadnym pozorem nie należy zdrapywać łusek, skóra noworodka jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Bardzo ważna jest w tym czasie higiena główki dziecka i stosowanie odpowiednich preparatów przyspieszających jej eliminację. Do codziennego mycia włosów maluszka polecamy Szampon w piance dla niemowląt, który delikatnie oczyści skórę głowy, regulując tym samym pracę gruczołów łojowych. Zawiera kwas salicylowy (BHA), który dzięki działaniu złuszczającemu pomaga wyeliminować ciemieniuchę oraz unikalny składnik Avocado Perseose® wzmacniający barierę skórną. Ponadto szampon ten nie zawiera mydła i ma przyjemną piankową konsystencję, która idealnie sprawdza się podczas codziennych kąpieli. Po wysuszeniu główki dziecka należy bardzo starannie rozczesać włoski maluszka używając specjalnej szczotki z miękkim włosiem.

 

Najlepszym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest używanie specjalnego Kremu na ciemieniuchę Mustela. 95% mam, które miały okazję go stosować potwierdza jego skuteczność. Wystarczy nanieść niewielką ilość kremu na główkę maleństwa, delikatnie go wmasować i pozostawić na całą noc. Rano umyć główkę dziecka Szamponem w piance STELATOPIA®.  

 

Jeśli domowe sposoby nie przyniosły upragnionych rezultatów koniecznie udaj się do specjalisty. Może okazać się, że jest to początek alergii pokarmowej i należy podjąć bardziej stanowcze kroki.

 

Jak_pokonac_ciemieniuche

 

Profilaktyka

 

Mimo, że ciemieniucha jest ściśle powiązana z pracą gruczołów łojowych, warto wprowadzić kilka zmian, które mogą skutecznie zapobiec nawrotom tej przypadłości. Przede wszystkim unikaj przegrzania główki dziecka. Dopilnuj, aby czapeczki, które mu zakładasz były wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny. Podczas nawet krótkiej wizyty w sklepie zdejmuj czapkę dziecku, aby zapobiec zapoceniu się główki.  

 

Warto uzbroić się w cierpliwość, bo tylko systematycznie i konsekwentnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne przyniosą oczekiwane rezultaty. Pierwsze efekty można zobaczyć już po kilku dniach, ale całkowite pozbycie się ciemieniuchy może zająć nawet kilka tygodni.

 
Oceń artykuł

Wyślij