Jak pielęgnować skórę noworodka?Październik 2016

Opieka nad noworodkiem to dla wielu rodziców zagadnienie, któremu towarzyszy mnóstwo obaw – szczególnie gdy na świecie pojawiło się właśnie nasze pierwsze dziecko. Ogromna radość z narodzin maluszka przeplata się zazwyczaj z niepewnością, czy poradzimy sobie z jego pielęgnacją.

 

Jak sprostać nowym zadaniom? Przewijanie, karmienie, kąpiel – informacji na te tematy pojawia się tak dużo, że nawet doświadczeni rodzice mogą mieć wątpliwości. Na szczęście z pomocą przybywa Mustela. Z naszymi produktami, opracowanymi specjalnie pod kątem złożonych potrzeb delikatnej skóry dziecka, właściwa pielęgnacja noworodka będzie znacznie łatwiejsza.

Skóra noworodka – co warto wiedzieć?

Skóra noworodka oraz niemowlęcia jest niezwykle delikatna i wrażliwa – nie stanowi więc w pełni skutecznej bariery ochronnej. Jej płaszcz hydrolipidowy jest bardzo cienki, także współczynnik pH różni się od tego u starszych dzieci i dorosłych – jest bliski neutralnemu, dopiero z czasem przybierając bardziej kwaśny odczyn.

 

W momencie narodzin skóra dziecka posiada największą ilość komórek macierzystych. To cenny kapitał, stanowiący jednorazowy dar – dzięki niemu nasza skóra przez całe życie odnawia się i regeneruje. Jest jednak bardzo podatny na uszkodzenia, dlatego ważne jest, aby zapewnić mu jak najlepszą ochronę.

 

Wrażliwość skóry maluszka zwiększa dodatkowo fakt, że musi ona odpowiednio przystosować się do nowego środowiska – do tej pory była przecież otoczona wodami płodowymi. W pierwszych tygodniach życia dziecka możemy więc zaobserwować jej wyraźne łuszczenie się (jest to zjawisko zupełnie naturalne, z czasem skóra regeneruje się). Natomiast pojawiające się krostki świadczą najczęściej o obecności hormonów mamy w organizmie maleństwa. Zasinienia są z kolei spowodowane niedojrzałością układu krążenia. Ponadto skóra noworodka pokryta jest meszkiem płodowym. Włoski, których najwięcej jest na ramionach i pleckach, wycierają się podczas pierwszego miesiąca życia.

 

Suche powietrze, działanie promieni słonecznych, zbyt wysoka albo zbyt niska temperatura – wszystko to wpływa negatywnie na kondycję skóry noworodka i sprawia, że jest bardzo podatna na wysuszenie, dochodzi także do utraty wody z jej głębokich warstw. Dodatkowo gruczoły potowe i łojowe są słabo aktywne. Wszystko to sprawia, że sucha skóra to powszechny problem wśród noworodków i niemowląt. Często bywa zaczerwieniona i szorstka w dotyku.

Dlaczego warto zaufać produktom Mustela?

Skóra dziecka jest cieńsza niż skóra dorosłego i nie posiada pełnowartościowej bariery ochronnej, co oznacza, że jest znacznie bardziej wrażliwa. Między innymi dlatego z tak dużą uwagą powinniśmy wybierać kosmetyki dla noworodka. Muszą być one bezpieczne, a więc przede wszystkim hipoalergiczne, pozbawione substancji, takich jak parabeny, ftalany czy fenoksyetanol.

 

Mustela od ponad 60 lat specjalizuje się w opracowywaniu receptur kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci i niemowląt, nieustannie prowadząc badania, które pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć wymagania skóry maluszków. Współpracuje przy tym z międzynarodowymi ekspertami z wielu dziedzin, m.in. dermatologami, farmaceutami, toksykologami, pediatrami. Dzięki temu proponowane przez nas specjalistyczne dermokosmetyki są bezpieczne, skuteczne oraz bliskie naturze (posiadają prawie 100% składników pochodzenia naturalnego) i doskonale zaspokajają potrzeby każdego typu skóry już od pierwszych dni życia dziecka. Co ważne, nie tylko ją pielęgnują, ale też chronią i harmonijnie wspomagają jej rozwój.

 

Nawilżanie

Nawilżanie stanowi bardzo ważny element codziennej pielęgnacji noworodka. Po pierwsze pomaga przywrócić skórze utraconą równowagę – jak zostało już wspomniane, zmiana środowiska spowodowana porodem może wywołać tymczasowe problemy, w tym przesuszenie, a nawet odwodnienie. Po drugie pozwoli zapobiec tego typu problemom w przyszłości.

 

Każdego dnia w skórę maluszka wmasuj więc delikatnie mleczko do ciała Hydra Bébé – nawet jeśli jej kondycja nie budzi większych zastrzeżeń. Jeżeli natomiast wykazuje wyraźne oznaki suchości, zastosuj odżywcze mleczko do ciała z Cold Cream, które natychmiastowo odżywi ją i odpowiednio nawilży, zapewniając komfort brzdącowi.

 

mustela hydra bebe

 

Kąpiel noworodka

Wielu rodziców zastanawia się jak kąpać noworodka prawidłowo. Ciało maluszka jest wątłe, dlatego najważniejsze jest odpowiednie przytrzymanie dziecka, a by zapewnić mu jak najbardziej stabilne ułożenie. Najlepiej wsunąć jedną rękę pod jego ramiona i kark, aby główka mogła się na niej swobodnie oprzeć, drugą natomiast pod pupę. Maleństwo zanurzamy w wodzie powoli, zaczynając od nóżek – dzięki temu nieco oswoi się z nową sytuacją. Temperatura wody powinna wynosić około 36-37˚C, pamiętajmy też o odpowiednim ogrzaniu pomieszczenia (22-25˚C). Wszystkie potrzebne akcesoria umieśćmy jak najbliżej wanienki.

 

Pierwsze kąpiele nie powinny trwać zbyt długo – po prostu delikatnie umyjmy ciało maluszka i spłuczmy wodą. Zaraz po tym wyjmijmy z wanienki i jak najszybciej owińmy miękkim ręcznikiem. W przypadku miejscowych podrażnień skóry, co często zdarza się u noworodków, warto stosować ochronny żel do mycia STELATRIA® o specjalnej formule dla noworodków – żel koi i oczyszcza skórę, sprzyja także utrzymaniu prawidłowej flory ochronnej. Podczas kąpieli tworzy bardzo delikatną piankę, dzięki czemu łatwo i szybko się spłukuje. Nie zawiera substancji zapachowych ani koloryzujących.

mustela stelatria


Jak przewijać noworodka?

To kolejne wyzwanie, przed którym stają świeżo upieczeni rodzice. Zmiana pieluszki nie jest trudna, wymaga jednak nabrania nieco wprawy. Zużytą pieluchę rozpinamy i składamy na pół, tak aby została pod pośladkami dziecka. Pupę oraz narządy płciowe oczyszczamy bardzo delikatnie wacikiem nasączonym ciepłą wodą lub za pomocą wody oczyszczającej bez spłukiwania, wykonując ruch z góry na dół. Jeśli przewijamy dziewczynkę, przesuwamy dłoń od warg sromowych w kierunku odbytu, jeśli chłopca – zaczynamy od umycia prącia. Następnie przekręcamy maluszka na bok, aby oczyścić pośladki oraz okolice odbytu. Na koniec nakładamy cieniutką warstwę kremu do przewijania. Brudną pieluchę wyciągamy, unosząc lekko pupę dłonią i umieszczamy na jej miejsce nową.

 

przewijanie dziecka

 

O czym jeszcze warto pamiętać

Do istotnych kwestii należy również pielęgnacja pępka u noworodka. Jeśli kikut jeszcze nie odpadł, starajmy się nie moczyć tego miejsca podczas kąpieli. Nie zasłaniajmy go także pieluszką, aby zapewnić swobodny dostęp powietrza, które przyspieszy i ułatwi gojenie.

 

Ważny jest też wybór odpowiednich ubranek dla maluszka, ponieważ będą one miały bezpośredni kontakt z jego wrażliwą skórą. Powinny być zatem wykonane z miękkiej i przyjemniej, naturalnej tkaniny – najlepiej bawełny. Dobrze, aby były nieco luźniejsze i nie przylegały za bardzo do ciała. Zwróćmy też uwagę na metki – wytnijmy te, które będą drażniły skórę. Ubranka pierzemy tylko w dedykowanych do tego środkach, bezpiecznych dla dziecka.

 

Nie zapominajmy o pielęgnacji oczu – w pierwszych dniach życia maluszka są one zazwyczaj zapuchnięte, dlatego przemywajmy je wacikiem nasączonym ciepłą wodą.

 

Odpowiednia pielęgnacja nie tylko sprawi, że ciało naszego dziecka będzie wyglądać zdrowo, lecz także pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych problemów skórnych – dzięki temu nic nie zakłóci naszej radości z pojawienia się maluszka na świecie.

Oceń artykuł

Wyślij