#Zdrowie i dobre samopoczucie

Jak liczyć ruchy dziecka i dlaczego należy to robić?

Jak liczyć ruchy dziecka i dlaczego należy to robić? - Mustela blog
Obserwacja ruchów płodu to nie tylko niezapomniane przeżycie dla rodziców, ale również skarbnica informacji na temat stanu zdrowia Waszego maluszka. Pomaga zdiagnozować wiele chorób, które im wcześniej zostaną wykryte, tym większe są szanse, na ich wyleczenie.

Pierwsze ruchy dziecka to coś, czego każda mama wyczekuje z niecierpliwością. Jest to bowiem pierwszy, tak wyraźnie odczuwalny kontakt z dzieckiem, który pamięta się przez całe życie. Wbrew wyobrażeniom, nie są to solidne kopnięcia, a raczej odczucie delikatnego muskania czy "bąbelków" w brzuchu, które może zostać mylnie uznane za przemieszczanie się pokarmu w żołądku. Jak je zatem rozpoznać i kiedy się ich spodziewać?

Kiedy dziecko zaczyna się ruszać w brzuchu mamy?

Podczas pierwszej ciąży ruch ten powinien pojawić się około 20 tygodnia, jednak jeśli masz już jeden poród za sobą, z pewnością odczujesz go nieco wcześniej, około 14 tygodnia. Ta kilkutygodniowa różnica wynika z większego rozluźnienia mięśni u kobiet, które już rodziły. Szczupłe osoby będą odczuwały aktywność fizyczną dziecka dużo wcześniej niż kobiety z większą ilością tkanki tłuszczowej.

Dlaczego warto liczyć ruchy płodowe?

Liczenie ruchów dziecka to sprawdzony, domowy sposób na upewnienie się, że maluch rozwija się prawidłowo. Jest to również niezawodna metoda na rozeznawanie samopoczucia Twojego maleństwa i porównanie go ze swoim nastrojem. Jeśli będziesz zdenerwowana lub pobudzona, na pewno znajdzie to odzwierciedlenie w ilości ruchów Twojego dziecka i da Ci wyraźny sygnał, że powinnaś się zrelaksować. Jak liczyć ruchy dziecka? Po trzydziestym tygodniu ciąży dzieci są najbardziej aktywne między 9.00 a 21.00. W ciągu dnia Twoje spacery delikatnie kołyszą je do snu i sprawiają, że nie mają tyle energii na figle, co w nocy. Aby prawidłowo policzyć ruchy dziecka, połóż się na boku i przez godzinę licz każde potencjalne przemieszczanie się maleństwa. W ciągu 60 minut powinno ich być około czterech. Jeśli maluch wykonał tę liczbę obrotów w dużo krótszym czasie, zapisz dokładnie czas i okoliczności mierzenia: czy było to przed posiłkiem, czy po itp. Jeśli przez dłuższy okres czasu nie czujesz żadnych sygnałów płynących z brzuszka, zjedz coś słodkiego - glukoza pobudzi maleństwo i od razu poczujesz jego obecność. Z biegiem czasu nauczysz się rozpoznawać rytm dnia Twojego dziecka, kiedy jest najbardziej aktywne a kiedy ucina sobie dłuższe drzemki. Już wtedy możecie zacząć poznawać siebie nawzajem. Metoda Cardiff Najbardziej popularną metodą liczenia ruchów płodu jest metoda Cardiff, która jest też najczęściej polecana przez lekarzy. Polega ona na codziennym liczeniu ruchów płodu między godziną 9.00 a 21.00 i skrupulatnym zapisywaniu wyników na “Karcie obserwacji ruchów płodu”. Najważniejsza jest godzina, w której poczujesz 10-ty ruch maleństwa. Powinna zostać zapisana na specjalnym wykresie. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, powinnaś odczuć 10 ruchów w ciągu wspomnianych dwunastu godzin. Jeśli do godziny 21.00 nie wystąpił dziesiąty ruch płodu, wówczas w specjalnym dolnym obszarze wykresu, stawia się znak przy takiej liczbie ruchów, jaką wyczułaś do godziny 21.00. Na początku pomiarów wykres powinien się wznosić ku górze - godzina 10. ruchu będzie pojawiać się coraz wcześniej, nawet przed południem, by w końcowej fazie ciąży znów opaść. Przed samym porodem maluszek ma zbyt mało miejsca, aby wykonywać gwałtowne ruchy. “Kartę obserwacji ruchów płodu” należy regularnie konsultować z lekarzem prowadzącym.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Przede wszystkim brak wyraźnych ruchów przez 10 godzin - jeśli zaobserwujesz taką sytuację, natychmiast zgłoś się do lekarza. Nadmierna pobudliwość maleństwa również powinna być skonsultowana ze specjalistą, szczególnie jeśli do tej pory maluszek był spokojny. Każde odstępstwo od normy może być sygnałem, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Obserwacja ruchów płodu to nie tylko niezapomniane przeżycie dla rodziców, ale również skarbnica informacji na temat stanu zdrowia Waszego maluszka. Pomaga zdiagnozować wiele chorób, które im wcześniej zostaną wykryte, tym większe są szanse, na ich wyleczenie.