Jak interpretować punkty w skali Apgar?Październik 2019

Przyjście dziecka na świat to moment nieopisanej radości rodziców. Zetknięcie ze światem zewnętrznym oznacza dla malucha konieczność dostosowania się do otoczenia, jak również przejście pierwszego testu oceniającego jego podstawowe funkcje życiowe oraz kondycję. W pierwszych minutach życia lekarz neonatolog (czasami także położna) przeprowadza badanie noworodka według kryteriów składających się na dziesięciostopniową skalę Apgar. Jak zinterpretować wyniki tego badania?  

 

PARAMETRY SKALI APGAR

 

Stworzona przez dr Wirginię Apgar w 1956 roku skala jest uznawana na całym świecie jako punktowy schemat oceny stanu zdrowia noworodka. Jej celem jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w zakresie czynności serca, kolorytu skóry, czynności oddechowych, reakcji na bodźce zewnętrzne oraz napięcia mięśni. Badanie wykonuje się przynajmniej dwukrotnie, w 1 i 5 minucie życia ale w przypadku wcześniaków, dzieci niedotlenionych lub z zagrożeniem życia, konieczna jest nawet czterokrotna weryfikacja (w 1, 3, 5 i 10 minucie), celem sprawdzenia, czy noworodek nie wymaga natychmiastowej pomocy.

W każdej ocenianych kategorii, maluch otrzymuje od 0 do 2 punktów, oznaczających niski, średni lub optymalny wynik:

Tabela_skala_Apgar

 

Wynik 0-3 oznacza zły stan dziecka i konieczną reanimację; wynik 4-7 punktów określa  stan średni, oznaczający potrzebę intensywnego monitorowania dziecka, 8-9 wskazuje na stan dobry, zaś pełwne 10, na który liczy każda mama słysząca głośny płacz swojego maluszka, oznacza bardzo dobry stan i pozytywną prognozę dla dziecka.

 

Jak_interpretować_punkty_w_skali_Apgar

 

Poza sytuacją niedotlenienia, otrzymane punkty nie wskazują, jakie będzie zdrowie dziecka w przyszłości ani nie może być podstawą do prognozowania, jak będzie się ono rozwijać. Wysoki wynik na skali Apgar nie jest gwarancją idealnego rozwoju dziecka w przyszłości, stanowi jedynie wstępną ocenę stanu zdrowia noworodka i podstawowych funkcji życiowych. Brak najwyższego wyniku również nie musi wróżyć przyszłych problemów zdrowotnych dziecka. Ogromne znaczenie ma to, jak przebiegają procesy biochemiczne w komórkach mózgu oraz kiedy dojrzewają poszczególne jego części.

 

Oceń artykuł

Wyślij