Infekcje intymne u dziewczynek – skąd się biorą?Maj 2017

Infekcje intymne są zazwyczaj uznawane za problem, który dotyczy dorosłych kobiet. Tymczasem mogą przytrafić się bardzo małym dziewczynkom, a nawet niemowlętom. Jakie objawy świadczą o tym, że coś jest nie w porządku? Czym spowodowane są infekcje i jak sobie z nimi radzić?

Infekcje intymne – objawy

 

Zastanawiasz się, jak rozpoznać infekcje intymne u Twojej córeczki? Pierwsze objawy niestety bardzo łatwo przeoczyć, zwłaszcza u niemowląt. Maluszek odczuwa znaczny dyskomfort z powodu bólu i świądu w okolicach intymnych, przez co może być rozdrażniony i marudny. Takie zachowanie trudno jednak powiązać omawianym problemem. Dlatego tak ważne jest uważne oglądanie warg sromowych podczas przewijania czy kąpieli.

 

Do najczęstszych objawów, świadczących o infekcji, należą wspomniane już pieczenie i swędzenie okolic intymnych, zaczerwienienie i suchość skóry w tym obszarze oraz obrzęk warg sromowych, a także upławy (zazwyczaj o nieprzyjemnym zapachu, o barwie żółtawej, a nawet brązowej), częstsze oddawanie moczu oraz ból podczas tej czynności. Można więc zaobserwować drapanie się w okolicach krocza czy też plamy na majteczkach bądź pieluszce.

Przyczyny infekcji intymnych      

Istnieje wiele przyczyn infekcji intymnych u małych dziewczynek. Nabłonek w tym obszarze jest wyjątkowo delikatny, a przez to bardzo podatny uszkodzenia czy zakażenia. Także brak owłosienia łonowego sprawia, że wargi sromowe są słabiej chronione. Co może wywołać infekcję intymną u Twojej córeczki?

 

Infekcje intymne u dziewczynek są najczęściej spowodowane niewłaściwą higieną oraz podrażnieniami wywołanymi przez kosmetyki, pieluszki lub zbyt obcisłe, a dodatkowo wykonane z syntetycznej tkaniny majteczki.

 

Niedokładne umycie okolic intymnych niemowlaka podczas zmiany pieluszki czy nieumiejętne podcieranie pupy (dotyczy to zwłaszcza starszych maluchów, które podejmują pierwsze samodzielne próby korzystania z toalety), zbyt długo noszona pielucha – wszystko to może spowodować podrażnienia oraz infekcję sromu i zapalenie pochwy (zapaleniu pochwy towarzyszą upławy o nieprzyjemnych zapachu). Bezpośrednimi winowajcami są zazwyczaj bakterie kałowe, przedostające się z odbytu.

 

kąpiel dziecka

 

Stan zapalny bywa też spowodowany korzystaniem z niewłaściwych kosmetyków (o odczynie lekko kwaśnym, który narusza naturalne dla okresu dziecięcego pH – zasadowe lub neutralne). Może dojść do niego również w wyniku pieluszkowego zapalenia skóry.

Częstą przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości jest także dotykanie przez dziewczynkę miejsc intymnych brudnymi rączkami – maluchy mają potrzebę poznawania własnego ciała, nierzadko zdarza się, że nie tylko dotykają się, lecz także wkładają do pochwy niewielkie przedmioty.

 

Ciało obce w krótkim czasie wywołuje zapalenie. Co ciekawe ciałem obcym może być nawet pozostawiony podczas podcierania pupy kawałek papieru toaletowego.

 

Kolejnym źródłem infekcji intymnych są owsiki. Mimo że owsica dotyczy raczej odbytu, pasożyty dość łatwo przemieszczają się w kierunku krocza, powodując bolesne stany zapalne.

 

Jeśli chodzi o infekcje grzybicze, winić za nie należy przede wszystkim antybiotykoterapię. Leczenie antybiotykami przyczynia się bowiem do wyjałowienia okolic intymnych z bakterii ochronnych, co prowadzi do infekcji.

 

Nawracające infekcje intymne u małych dziewczynek mogą być wynikiem sklejenia warg sromowych. Tak zwana synechia to dość częsta i z reguły niegroźna przypadłość wieku dziecięcego. Ponieważ wargi sromowe u maluszków są bardzo cienkie, łatwo dochodzi do ich złączenia.

 

Zalegające resztki moczu stają się pożywką dla bakterii wywołujących zakażenia. Leczenie synechii polega na stosowaniu specjalnej maści, której zadaniem jest rozklejenie warg. W nielicznych przypadkach, kiedy wdrożone działanie nie przyniesie efektu, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Nie należy się jednak martwić – to prosty zabieg, który nie niesie ze sobą konsekwencji zdrowotnych.

Infekcje intymne – jak leczyć?

Niezależnie od przyczyny infekcji, kiedy tylko zauważysz niepokojące objawy, warto zasięgnąć porady pediatry. Jeżeli problemy nie mają podłoża ginekologicznego, wystarczy rutynowe leczenie za pomocą maści czy tabletek. W przypadku ewentualnych poważniejszych schorzeń, dziewczynka zostanie skierowana do ginekologa dziecięcego.

Jak dbać o higienę intymną?

Aby zapobiegać infekcjom intymnym lub złagodzić ich przebieg, niezbędne jest odpowiednie dbanie o higienę intymną oraz właściwa pielęgnacja okolic intymnych. Pamiętaj o częstym przewijaniu, aby zgromadzony w pieluszce mocz nie przyczyniał się do podrażnień.

 

Dodatkowo pieluchę zmieniaj od razu po tym, jak maluszek zrobi kupkę. Krem do przewijania 1>2>3 Mustela, stosowany w czasie przewijania, pomoże zwalczyć czynniki, które powodują podrażnienia i zaczerwienienia oraz skutecznie zabezpieczy delikatną skórę przed ich działaniem.

 

Nie zapomnij o prawidłowym kierunku oczyszczania pupy – zawsze od warg sromowych w kierunku odbytu. To samo dotyczy starszej dziewczynki, która sama potrafi już korzystać z toalety – koniecznie naucz ją prawidłowego podcierania się. Majteczki należy zmieniać codziennie. Powinny być wykonane z naturalnej i przewiewnej tkaniny, najlepiej bawełny. Do kąpieli stosuj tylko preparaty przeznaczone dla niemowląt i dzieci.

 

pielegnacja niemowląt


Mustela STELATRIA® – nieoceniona pomoc przy infekcjach intymnych

Do higieny podrażnionej skóry Mustela poleca specjalny żel ochronny do mycia STELATRIA®, który delikatnie oczyszcza błony śluzowe, nie powodując wysuszenia.

 

Dzięki zawartości zastrzeżonego patentem składnika czynnego naturalnego pochodzenia – BioEcolii® – przywraca równowagę ochronnej florze bakteryjnej oraz ogranicza ryzyko namnażania się bakterii. 

 

Dodatkowo kompleks pierwiastków śladowych (miedzi, cynku i manganu) przyspiesza regenerację. Podrażnione okolice intymne córeczki umyj delikatnie spieniając żel bezpośrednio na skórze, a następnie spłucz wodą. Formuła wzbogacona aloesem dodatkowo ukoi skórę, zapewniając uczucie komfortu.

 

Produkt warto stosować nie tylko w przypadku infekcji, lecz także profilaktycznie, podczas codziennych kąpieli.

 

Oceń artykuł

Wyślij

Czytaj także: