Dlaczego brzuch w ciąży swędzi?Luty 2016

Swędzenie brzucha podczas ciąży jest zupełnie naturalną, bardzo często spotykaną przypadłością, która dotyka przyszłe mamy. Wiąże się to ze znacznym rozciąganiem skóry w tym obszarze, szczególnie w drugim trymestrze ciąży – napięta skóra staje się sucha, a to z kolei wywołuje swędzenie, które bywa naprawdę uciążliwe. Tę nieprzyjemną dolegliwość  można na szczęście złagodzić, odpowiednio pielęgnując ciało. 

Czym spowodowane jest swędzenie skóry?

Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży, w tym wzrost poziomu estrogenów oraz kortyzolu sprawiają, że skóra traci jędrność i elastyczność. Bardzo często towarzyszy temu jej przesuszenie. Do utraty wody przyczyniają hormony nadnerczy, które stymulują wydzielanie potu. Dodatkowo podczas ciąży zmniejsza się poziom wydzielanego przez skórę łoju. Kumulacja wszystkich tych czynników sprawia, że skóra robi się szorstka, może dokuczliwie swędzieć i piec. Dotyczy to szczególnie obszaru brzucha – podczas całej ciąży jego obwód znacznie się przecież zwiększa, a skóra rozciąga szczególnie mocno – ale nie tylko, bo ciężarne kobiety często narzekają także na swędzenie innych części ciała, na przykład dłoni czy stóp. Ogólnie skóra całego ciała staje się wrażliwa i skłonna do podrażnień. Powodować je mogą nawet, stosowane do tej pory, ulubione kosmetyki.

 

Swędzenie może być także związane z tworzeniem się rozstępów – sucha i przesuszona skóra jest bowiem bardziej podatna na ich powstawanie. Kortyzol negatywnie wpływa na jakość włókien kolagenowych i elastynowych, sprawiając, że stają się bardziej kruche. Z czasem na skórze pojawiają się pasma przypominające blizny, czyli właśnie rozstępy. Już od początku ciąży warto więc stosować krem zapobiegający tworzeniu się rozstępów.

 

Uczulenie to  kolejny problem, którego objawem może być świąd. Wrażliwa, przesuszona skóra staje się podatna na podrażnienia – swędzenie może więc wywołać proszek do prania, kosmetyk, a nawet zbyt szorstki materiał ubrania. Jak widzisz, przyczyn swędzenia skóry jest wiele, zależą też od etapu ciąży – na początku ciało może swędzieć z powodu podrażnień czy na skutek zmian hormonalnych. Około 4. miesiąca natomiast świąd spowodowany jest głównie przyrostem masy ciała, a dotyczy to zwłaszcza brzucha.

Jak sobie radzić z problemem?

Pamiętaj, że najlepszą metodą walki ze swędzącą skórą jest odpowiednia pielęgnacja, dlatego skup się szczególnie na odżywianiu i nawilżaniu suchej skóry. Jednocześnie unikaj wszystkiego, co przyczynia się do jej wysuszenia. Gorące kąpiele zastąp szybkim prysznicem, a następnie bardzo delikatne wycieraj skórę miękkim ręcznikiem. Zrezygnuj też z kosmetyków, które zawierają konserwanty i inne niebezpieczne substancje chemiczne. Najlepiej zamień dotychczasowe na te przeznaczone dla skóry wrażliwej, alergicznej. Postaw na naturalne składniki.

 

Kluczową rolę w niwelowaniu uczucia swędzenia odgrywa codzienne aplikowanie na ciało balsamu. Balsam łagodząco-nawilżający Mustela Maternité to specjalna formuła opracowana w odpowiedzi na potrzeby młodych mam – koi podrażnienia i zapobiega przesuszeniu. Dzięki zawartym w nim ceramidom skóra natychmiast zostaje nawilżona, peptydy awokado działają natomiast przeciwświądowo. Balsam należy aplikować dwa razy dziennie. Nie można jednak zapominać o pielęgnacji przeciw rozstępom, dlatego najlepiej stosować go zamiennie z kremem przeciw rozstępom Mustela Maternité – na przykład jeden rano, a drugi wieczorem. 

 

 

Poza pielęgnacją ciała istotne jest także nawadnianie organizmu od wewnątrz – powinnaś wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie. Twoja skóra będzie Ci również wdzięczna za noszenie bielizny i ubrań z miękkiej, oddychającej bawełny.

 

Musisz także wiedzieć, że przedstawione powyżej porady nie wyeliminują problemu swędzącego brzucha całkowicie, a jedynie zmniejszą  uczucie dyskomfortu. Nie pozostaje nic innego, jak po prostu przyzwyczaić się do tej ciążowej dolegliwości, ale… swędzenia skóry nie należy lekceważyć. Jeśli zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą rezultatów, a świąd nasila się, niezbędna będzie wizyta u lekarza. Zdarza się bowiem, że uporczywe swędzenie może być objawem poważnych schorzeń, np. cholestazy.

Oceń artykuł

Wyślij