#Planowanie ciąży

Jakie suplementy w ciąży? Witaminy dla ciężarnych

Jakie suplementy w ciąży? Witaminy dla ciężarnych - blog Mustela
Ciąża to niezwykłe dziewięć miesięcy, które zmieniają całe Twoje życie. Troszcząc się o zdrowie rosnącego w Twoim brzuszku maluszka zastanawiasz się, czy Twoja dieta jest wystarczająca i zapewnia wszystkie potrzebne składniki do prawidłowego rozwoju płodu?

Suplementy dla ciężarnych — jaka dieta?

Dostarczenie organizmowi niezbędnych składników budulcowych, energetycznych, witamin oraz mikroelementów to kluczowe zadanie każdej przyszłej mamy. Nawet najlepiej zbilansowana dieta może okazać się niewystarczająca. Na co należy zwrócić uwagę i jak bezpiecznie uzupełniać swoją dietę suplementami?

Suplementy i witaminy dla kobiet w ciąży

Kwas foliowy

Kwas foliowy, występujący również pod takimi nazwami jak witamina B9, folian lub folacyna, jest najbardziej znanym i najczęściej spożywanym suplementem diety przez kobiety w ciąży. Według badań, aż ⅓ przyszłych mam cierpi na jego niedobór. Organizm nie jest w stanie sam go wyprodukować, dlatego musi być dostarczany z pożywieniem lub w postaci suplementu diety.

Gdzie znajdziemy go najwięcej? W zielonych warzywach - szpinak, brokuły, szparagi, sałata włoska powinny znaleźć swoje miejsce na talerzu przyszłej mamy. Duże ilości tej witaminy znajdują się również w kalafiorze, owocach cytrusowych i wątróbce. Zalecana dawka spożywania kwasu foliowego to 0,4 mg / dobę. Jego niedobór może prowadzić do powstania wad ośrodkowego układu nerwowego oraz spowodować niedorozwój łożyska. Kobiety, które dostarczają swojemu organizmowi odpowiednią ilość kwasu foliowego, przed i w trakcie ciąży, zwiększają szansę na urodzenie zdrowego dziecka.

Żelazo

Żelazo, jako główny składnik hemoglobiny bierze czynny udział w procesie transportu tlenu z płuc do wszystkich tkanek oraz w usuwaniu dwutlenku węgla z organizmu. Jego zapotrzebowanie w trakcie ciąży wzrasta do 22 mg / dobę, ponieważ organizm kobiety produkuje wówczas zwiększoną ilość krwi. Część żelaza przenika również do łożyska i tkanek dziecka. Niedobór żelaza prowadzi do niedokrwistości, która na skutek niedotlenienia może być przyczyną wcześniejszych porodów. Najwięcej żelaza znajduje się w chudej wołowinie, podrobach, roślinach strączkowych oraz żółtkach jaj. Badania pokazują, że dieta ciężarnych w Polsce pokrywa zapotrzebowanie na żelazo jedynie w 40% - 80%, dlatego zaleca się uzupełnianie niedoborów tego pierwiastka w II i III trymestrze ciąży.

Witaminy z grupy B

Do witamin z grupy B zalicza się:

  • witaminę B1 (tiaminę),
  • B2 (ryboflawinę),
  • B3 (niacynę),
  • B6 (pirydoksynę)
  • B12 (cyjanokobalaminę).

Są one odpowiedzialne przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz poprawną przemianę materii. Ich niedobory są zauważalne u kobiet, które spożywają duże ilości słodyczy, kawy oraz czarnej herbaty. Witaminy z grupy B występują w łupinach zbóż, mleku, jajach, pełnych ziarnach zbóż itp. Podczas zbilansowanej diety zaleca się uzupełnienie witaminy B6 w ilości 2 mg / dobę. Pozostałe witaminy kobiety są w stanie dostarczyć organizmowi wraz z przyjmowanymi pokarmami.

Magnez

Magnez to pierwiastek, który wpływa na układ krwiotwórczy, procesy krzepnięcia krwi oraz wspomaga tworzenie układu kostnego. W okresie ciąży i podczas karmienia piersią jego zapotrzebowanie gwałtownie wzrasta: płód potrzebuje około 8 mg / dobę, natomiast podczas laktacji wydalanie magnezu z mlekiem matki wynosi około 25 mg / dobę. Dostarczanie odpowiedniej ilości magnezu organizmowi jest możliwe dzięki spożywaniu diety bogatej w kaszę gryczaną, orzechy, ryby, sery i ciemne pieczywo.

Suplementy diety dla kobiet w ciąży

Jeśli codzienne posiłki nie składają się z wyżej wymienionych składników, wskazana jest suplementacja. Okres prekoncepcyjny, ciąża i laktacja to czas wzmożonego zapotrzebowania na witaminy oraz składniki mineralne. Prawidłowe odżywianie połączone z odpowiednią suplementacją warunkuje prawidłowy przebieg ciąży i okres karmienia piersią. Należy pamiętać, że przyjmowanie dodatkowych preparatów powinno być skonsultowane z lekarzem i być wynikiem wcześniejszych badań.