#Ochrona przeciwsłoneczna

Poparzenie słoneczne u dziecka – jak je załagodzić?

Dziecko na plaży
Poparzenia słoneczne wcale nie dotyczą tylko dorosłych. W przypadku najmłodszych to zagrożenie jest o tyle większe, że ich skóra jest dużo cieńsza, a przez to delikatna i podatna na uszkodzenia. Zawiera również mniejszą ilość melaniny, czyli barwnika ochronnego skóry. W związku z tym słońce musi być dzieciom dawkowane stopniowo. Jednak co robić, gdy mimo zachowanych środków ostrożności u dziecka pojawią się oparzenia? Ważne jest podjęcie natychmiastowego działania i opanowanie, aby dodatkowo nie zaniepokoić dziecka swoim nerwowym zachowaniem.

Oparzenia słoneczne u niemowlaka

Czas spędzony z maluszkiem na zabawach na łonie natury rodzi piękne wspomnienia na długie lata. Jednak w słoneczne, upalne dni na niemowlę czeka wiele zagrożeń. Jednym z nich są właśnie silne promienie słoneczne. Poparzona skóra, tak samo jak u osoby dorosłej, jest zaczerwieniona i ciepła, przy jej dotyku odczuwalny jest ból, pieczenie oraz swędzenie. Niekiedy dochodzi nawet do powstania pęcherzy.

Aby uniknąć ryzyka wystąpienia takich problemów, kluczowa jest ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci i niemowląt. Jej fundament powinien zawsze stanowić rozsądek i stosowanie  specjalistycznych preparatów. Spray, mleczko, pianka, czy krem na oparzenia słoneczne, to produkty, które powinny znaleźć się w każdej wakacyjnej kosmetyczce. W zależności od funkcji produktu, należy stosować go albo przed ekspozycją na słońce, albo po jej zakończeniu. W przypadku niemowląt wskazane jest, aby sięgać po kosmetyki tworzone z myślą o ich delikatnej skórze.  

Oparzenia słoneczne u dzieci

Na oparzenia słoneczne u dzieci pozytywnie działają nie tylko profesjonalne preparaty, ale i sprawdzone, domowe sposoby. Pierwszą pomoc w takiej sytuacji należy rozpocząć od ochłodzenia konkretnego miejsca i przemycia go letnią wodą. Świetnie działają okłady z nabiału – zimnego jogurtu, kefiru, zsiadłego mleka, czy maślanki. Warto wiedzieć, że także płatki owsiane łagodzą tego typu podrażnienia, wystarczy namoczyć je i obłożyć nimi poparzoną skórę. Ponadto na tego rodzaju problemy skutecznie działają: miód, aloes, czy ogórek.

Dla każdego rodzica bezpieczeństwo jego dziecka jest priorytetem. Najlepszym rozwiązaniem w tym kontekście jest więc podejmowanie konkretnych działań profilaktycznych, które uchronią wrażliwą skórę maluszka. Wystarczy stosować się do kilku zasad. Pierwsza z nich to wspomniane już wcześniej stosowanie produktów przeciwsłonecznych przeznaczonym dla dzieci. Należy nakładać je przed wyjściem z domu, a także kilkukrotne powtarzać tę czynność podczas przebywania na zewnątrz. Jednocześnie należy raczej unikać spacerów w godzinach od 10 do 15, kiedy to promienie słoneczne mają największą siłę. Dodatkową ochronę może stanowić odpowiedni strój – okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy oraz przewiewne ubrania z filtrem UV, chroniące przed promieniowaniem.

Poparzenia słoneczne u dziecka – podsumowanie

Objawy poparzenia słonecznego u dzieci zwykle szybko ustępują. Jednak, gdy mimo upływu czasu nadal będą one dostrzegalne, albo wręcz się nasilą, niezbędne jest skorzystanie z dodatkowej pomocy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okazuje się wizyta u lekarza.