#Wzrost i rozwój

Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

desktop_art_mycie_zębów
Higiena jamy ustnej jest kwestią bardzo ważną na każdym etapie życia. Należy rozpocząć ją jak najwcześniej, aby w przyszłości uniknąć wielu problemów, związanych chociażby z próchnicą. W pierwszych tygodniach rozwoju płodowego wykształcają się zawiązki zębów, co oznacza, że są one ukryte w dziąsłach, jeszcze zanim rozpocznie się właściwy proces ząbkowania.

Higiena jamy ustnej przed pojawieniem się pierwszych zębów

Pielęgnacja jamy ustnej pociechy powinna rozpocząć się  zaraz po porodzie. Nie jest to zadanie najłatwiejsze, jednak stosowana regularnie sprawi, że maluszek szybko się przyzwyczai. Usuwasz w ten sposób osad oraz resztki mleka, warto zatem powtarzać czynność po każdym karmieniu. Wystarczy jałową gazę lub wacik namoczyć w letniej wodzie, następnie owinąć nim palec i przecierać dziąsła dziecka. Mycie powinno być delikatne na tyle, by nie podrażnić dziąsełek i nie dopuścić do pojawienia się stanów zapalnych. Najlepiej działać w ten sposób aż do momentu pojawienia się pierwszego ząbka.

Pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka

W początkowych etapach życia dziecko nie umyje zębów samodzielnie. Opiekunowie powinni angażować się w ten proces do chwili, kiedy ich maluch osiągnie odpowiedni wiek i wyrobi swoje zdolności manualne, czyli ok. 7 roku życia. 

Do mycia zębów niemowląt przeznaczone są specjalne szczoteczki z niewielką główką i miękkim włosiem. Zwróć również uwagę na opcje z tarczką, która bezpiecznie blokuje przed zbyt głębokim wsuwaniem szczoteczki do ust. Czynność wygląda niemal identycznie jak w przypadku dorosłych. Na szczoteczkę należy zaaplikować bardzo małą ilość pasty, najlepiej wielkości jednego ziarnka ryżu. Niewskazane jest rozprowadzenie pasty po całej powierzchni główki. Następnie z wyczuciem pocieramy szczoteczką ząbki maluszka. 

Afty i pleśniawki – leczenie 

U dzieci, podobnie jak u dorosłych, mogą pojawić się stany zapalne jamy ustnej. To dość problematyczne, ponieważ niemowlę nie powie, co mu dolega. Ponadto pleśniawki można łatwo pomylić z resztkami mleka. Nieco inaczej ma się sprawa z aftami, które atakują już starsze dzieci. Bolesne, zaczerwienione pęcherzyki o wiele łatwiej zauważyć. 

Maluch zarazić się może od matki, jeśli pierś jest zainfekowana. Oblizywanie i nieprecyzyjne mycie smoczka także prowadzi do zakażenia drożdżakami. Niekiedy problem pojawia się po kuracji antybiotykowej. Infekcja utrudnia jedzenie i wywołuje ból, a jeśli nie zostanie zauważona odpowiednio wcześnie, może sprawić, że w jamie ustnej maluszka wytworzy się gruba warstwa uniemożliwiająca ssanie.

Przed pleśniawkami można się łatwo uchronić. Wystarczy przed karmieniem przecierać brodawki ciepłą wodą. Jeśli jednak doszło do zakażenia, podawaj dziecku odpowiednio dobrane leki, które po konsultacji przepisuje lekarz. Używa się do tego zakraplacza, szpatułki lub zwykłej jałowej gazy, którą trzeba owinąć palec. Czynność aplikowania leku należy powtarzać kilka razy w ciągu dnia.

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych kosmetyków do kąpieli dla dzieci i niemowląt!