#Wzrost i rozwój

Ćwiczenia logopedyczne dla dwulatka

Rozwój mowy dziecka
Wady wymowy u dzieci nie budzą niepokoju otoczenia, dlatego że w społeczeństwie funkcjonuje wiele logopedycznych mitów. Uważa się, np. że chłopcy zaczynają mówić później, że wada sama przejdzie z wiekiem itp. Tymczasem diagnostyce można poddać już rocznego malucha, który nie wypowiada jeszcze słów, często oddycha ustami lub ma problem z gryzieniem i połykaniem. Co powinno zaniepokoić opiekunów? Kiedy trzeba udać się do logopedy? Jak pomóc dziecku rozwijać mowę?

Co wpływa na rozwój mowy?

Na rozwój mowy wpływa: prawidłowy słuch i budowa narządów artykulacyjnych, poziom inteligencji i osobowość, przebyte choroby i urazy, otoczenie, sposób i długość karmienia, ssanie smoczka i wiele innych czynników. Karmienie piersią jest jednym z najistotniejszych, ponieważ oprócz pozytywnego wpływu na rozwój dziecka, może zapobiec powstawaniu wad zgryzu. Aby złagodzić nadwyrężoną skórę oraz umilić karmienie, ratunkiem dla mamy karmiącej są balsamy ochronne do regeneracji brodawek, takie jak Mustela Maternite.

Jak mówi dwulatek?

Dwuletnie dziecko potrafi już wyrażać swoje potrzeby i większość emocji w sposób werbalny. Zna całkiem dużo słów, ale wciąż pomaga sobie gestami. Często skraca i przekręca wyrazy, nie wymawiając końcówek, a także zmiękcza głoski. Narządy mowy nie mają jeszcze pełnej sprawności, stąd bierze się nieprawidłowa artykulacja. Dwulatek posługuje się już krótkimi zdaniami. O sobie mówi w 3 osobie, używając swojego imienia lub jego zdrobnienia. Ulubionym słowem większości dzieci w tym wieku jest nie.

Kiedy do logopedy?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Zazwyczaj więcej rozumie, niż jest w stanie wypowiedzieć. Sygnał, który powinien zaniepokoić opiekunów, to niechęć malucha do komunikacji werbalnej. Oprócz tego: wysuwanie języka, otwieranie buzi i oddychanie przez usta, ślinienie się niemające związku z ząbkowaniem, odmowa przeżuwania twardych pokarmów. Dla przykładu: dwulatek potrafi prawidłowo wymawiać wszystkie samogłoski i większość spółgłosek. Jeśli tego nie robi, to znak, że trzeba skonsultować się z logopedą.

Ćwiczenia logopedyczne w domu

Rodzice mogą rozwijać mowę swojego malucha podczas codziennych czynności. Ważne jest wyraźne, bez zdrobnień i seplenienia, mówienie do dziecka. Opiekunowie opisują otoczenie, to, co robią, co widać dookoła, prowadzą dialog z dzieckiem, pozwalają mu się wypowiedzieć i powtarzają po nim, ale w poprawnej formie. Czytanie, śpiewanie oraz naśladowanie odgłosów otoczenia to kolejne sposoby stymulacji rozwoju mowy.

Ćwiczenia oddechowe, tzw. gimnastyka buzi i języka oraz zabawy logopedyczne usprawniające działanie narządów artykulacji, to kolejne sposoby na udoskonalenie wymowy. Aktywność ruchowa, rysowanie i kolorowanie, poprawiają pracę układu nerwowego, mającego wpływ na zasób słownictwa. Wszystkie te aktywności powinny odbywać się w przyjaznej atmosferze, ponieważ porównywanie i krytykowanie spowolnią rozwój niepoprawnie mówiącego dwulatka.

Zabawa, rozmowa i cierpliwość będą skutkowały poprawną wymową dziecka.