#KALENDARZ CIĄŻY

27. tydzień ciąży

27 tydzien ciazy
Dziecko w 27. tygodniu ciąży jest już na tyle rozwinięte, że z prawidłową opieką medyczną z pewnością poradziłoby sobie poza organizmem matki. Zbliżasz się również do końcówki ciąży, co możesz zauważyć po znacząco zwiększonym brzuchu i wzmożonej aktywności maluszka.

Warto rozważyć już kompletowanie wyprawki dla dziecka, o ile przyszła mama nie zdążyła pomyśleć o tym wcześniej. Wiele radości da wyodrębnienie specjalnego kącika dla malucha, a także nabycie wszystkich niezbędnych akcesoriów takich jak wanienka, ubranka, łóżeczko czy wózek. Warto również poświęcić chwilę na spakowanie torby do szpitala z rzeczami dla mamy i malucha. Pozwoli to zaoszczędzić sporo stresu.

27. tydzień ciąży – który to miesiąc ciąży?

27. tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca! Przyszłą mamę dzielą już tylko dwa miesiące od poznania swojego dziecka. Jest to również początek trzeciego trymestru.

Brzuch w 27. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

Na tym etapie ciąży maluch jest już na tyle duży, że macica wraz z płynami owodniowymi zaczyna naciskać na przeponę. Z tego powodu przyszłe mamy mogą mieć problemy z oddychaniem, a także cierpieć na duszności. Może to stanowić źródło zmartwień i obaw odnośnie naszego stanu zdrowia. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i o ile nie powoduje to zawrotów głowy, to nic nie grozi mamie, ani dziecku. Sam brzuch jest już bardzo pokaźny, ale wciąż nie utrudnia wykonywania podstawowych czynności.

Twoje piersi z pewnością są już odczuwalnie większe. Jest to jeden z objawów tego, że Twoje ciało przygotowuje się do narodzin dziecka. Możesz znaleźć również lekkie ślady na bieliźnie w ich obszarze – to z powodu pierwszego wytwarzanego mleka.

Większość kobiet na tym etapie ciąży przybiera na wadze około 10 kg od wagi początkowej i jest to zupełnie normalne. Pamiętaj, że przez cały okres ciąży Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta jedynie o około 300 kcal. Warto mieć tego świadomość, ponieważ pozwoli to na szybszy powrót do wagi sprzed ciąży po porodzie.

27. tydzień ciąży —  USG

W 27. tygodniu ciąży ginekolog prowadzący zaleci Ci z pewnością wykonanie przy najbliższej wizycie kolejnego USG, a także innych badań, które pozwolą upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo.

27. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

Na początku trzeciego trymestru dziecko osiąga długość około 34 cm, a wielkością przypomina kalafiora lub główkę kapusty. Waży niemal kilogram, a jego rozwój jest już na takim etapie, że można powiedzieć, że znaczna część drogi do samodzielnego funkcjonowania za nim. Większość najważniejszych funkcji życiowych i organów działa już prawidłowo, a to, co pozostało maluchowi to dalszy wzrost, zwiększanie wagi i przygotowanie się na życie poza organizmem mamy.

Zmysły malucha na tym etapie ciąży są już w stanie odbierać większość bodźców, takich jak intensywne światło lub dźwięk głosu rodziców. Wielu specjalistów sugeruje również, że na tym etapie dziecko jest zdolne do doświadczania fazy REM podczas snu lub wykazywania objawów czkawki.

27. tydzień ciąży — rozwój, ruchy i ułożenie dziecka

Dziecko jest coraz większe, a co za tym idzie, ma coraz mniej miejsca w macicy. Możemy odczuwać to podczas codziennego funkcjonowania poprzez coraz silniejsze ruchy i kopnięcia. Maluch rozpycha się, aby wygodnie się ułożyć. Wciąż jest skierowany główką do góry, jednak nie powinno nas to martwić, gdyż porodowe ułożenie malucha nastąpi dopiero około 32-34. tygodnia ciąży.

27. tydzień ciąży — jakie badania?

Między 27. a 32. tygodniem ciąży należy wykonać szereg rutynowych badań, które pozwolą upewnić się, że wszystko jest w porządku. Należą do nich:

  • Morfologia krwi
  • Badanie ogólne moczu
  • Przeciwciała odpornościowe anty-Rh, jeżeli istnieje ryzyko konfliktu serologicznego
  • Cytologie
  • USG

27. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Jeżeli chodzi o odczucia przyszłej mamy na tym etapie ciąży, to przede wszystkim może ona odetchnąć z ulgą, gdyż wahania nastrojów związane z burzą hormonów są prawdopodobnie już za nią. Niestety jednocześnie jest ryzyko, że pojawią się objawy z pierwszego trymestru ciąży takie jak nieustanne zmęczenie i problemy z trzymaniem moczu.

Wiele ciężarnych kobiet zwraca uwagę również na pojawiąjące się na tym etapie wyjątkowo realistyczne sny, a nawet powtarzające się koszmary. Wynika to ze zmian w gospodarce hormonalnej, które są naturalnym zjawiskiem na początku trzeciego trymestru.